Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Minister przeciął wstęgę. Otwarto nowy komisariat

W nowym budynku działają już od miesiąca, wczoraj uroczyście go otworzyli. Skoczowscy policjanci z dumą oprowadzali gości po swoim nowym komisariacie.
Bezpieczeństwo i służba – te słowa były wczoraj w Skoczowie odmieniane we wszystkich przypadkach. Nic dziwnego, w mieście otwarto nowy komisariat. Nigdy też wcześniej chyba się nie zdarzyło, żeby w nadwiślańskim grodzie, w jednej chwili gościło tylu najwyższych przedstawicieli policji. To zwieńczenie sześciu lat starań o ten komisariat – podkreślano podczas uroczystości.
 
W otwarciu placówki przy ul. Rzecznej wziął udział m.in. Marcin Jabłoński podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Jak mówił podczas otwarcia - W rozmowach z policjantami odczuwaliśmy tę odmianę, na którą długo czekali. I radość, że będą mogli przychodzić do miejsca, z którego są dumni i z którym się utożsamiają.
 
Jak podkreślał minister, budowa komisariatu w Skoczowie to część programu standaryzacji komend policji. Jabłoński powoływał się na ubiegłoroczne exposé premiera Donalda Tuska, który, jako jeden z priorytetów, wskazywał konieczność remontów i rozbudowy komisariatów. W śląskim garnizonie w tej chwili realizowanych jest 21 projektów remontowych i 16 inwestycyjnych. Cieszę się, że lokalne samorządy wspierają te procesy zmian. Tutaj, w Skoczowie gmina przekazała kilka lat temu grunt pod ten komisariat. Wierzę, że te pozytywne relacje będą utrzymywać się w przyszłości – dodał minister.
 
 
 
 
 
Służymy i jesteśmy powołani do służenia ludziom. Jeśli ci, dla których służymy zauważyli, że warto inwestować w bezpieczeństwo i infrastrukturę, jaką dysponuje policja, by jeszcze lepiej wypełniać zadania, to jest to na nas przykład i wyzwanie, by efektywniej pracować i podejmować trudne zadania. – podkreślał nadinspektor Marek Działoszyński, Komendant Główny Policji. Jak zaznaczył, warto podkreślać, że pieniądze na tego typu inwestycje pochodzą z budżetu państwa, budżetu, którzy pochodzi z podatków obywateli.
 
Obecny na uroczystości Piotr Spyra, wicewojewoda ślaski, podobnie jak poprzednicy, dziękowali lokalnym samorządom za - współdzielenie odpowiedzialności. I zdają sobie sprawę, jak ważne jest to zadanie. Cieszę się, że rząd, który mam zaszczyt reprezentować realizuje program, w wyniku którego możemy spotkać się na tej uroczystości.
 
Z kolei starosta powiatu Jerzy Nogowczyk dziękował samorządowcom poprzedniej kadencji, którzy zdecydowali się przekazać grunt pod budowę komisariatu. Dziękuję tym sprzed sześciu lat, gdyż historia tego komisariatu sięga bardzo daleko, ale również obecnym, radzie miasta i pani burmistrz. – mówił starosta. Zwracając się w stronę policjantów, dziękował im nie tylko za ich służbę, która jest widoczna na ulicach czy podczas różnego typu interwencji, ale -  Dziękuję również za waszą prace na rzecz dzieci i młodzieży, za prewencję, za spotkania w przedszkolach czy szkołach. Zagrozeń jest wiele, z waszej strony zawsze można liczyć na pomoc. Jak deklarował, samorządy Śląska Cieszyńskiego zawsze będą otwarte na wsparcie potrzeb policji. W podobnych słowach wypowiadała się Janina Żagan – burmistrz Skoczowa. Niech się spełni chociaż część tych dobrych słów, która tutaj padła – mówiła.
 
Uroczystość otwarcia komisariatu, połączona była również z przekazaniem na potrzeby skoczowskiej jednostki nowego radiowozu. To policyjna KIA. Teraz mamy już sześć radiowozów. Ale nie zapominajmy, że obsługujemy również gminę Brenna – mówi podinspektor Jacek Stelmach, komendat skoczowskiego komisariatu. Radiowóz w połowie sfinansowała komenda policji i skoczowski oraz powiatowy samorząd. Gmina Brenna ma dołożyć się do innych zakupów do nowej komendy.
 
Jak zaznacza Stelmach, policjantom będzie się teraz pracowało bardzo dobrze, ale nie o wygodę ich samych chodzi. Sam budynek to też obraz policji. Mam nadzieję, że każdy z mieszkańców, który będzie musiał nas odwiedzić na komisariacie, będzie teraz przyjęty w godnych warunkach, odczuje to i będzie bardziej zadowolony. A położenie Skoczowa w centrum powiatu powoduje, że z nowej siedziby korzystają również i inne wydziały policji, jak na przykład ruch drogowy - dodaje Stelmach.
 
Przepaść – tak jednym słowem opisują policjanci różnicę między nowym a starym komisariatem. Nowe przestrzenne pomieszczenia, duża dyżurka, większe szatnie – to cieszy skoczowskich stróżów prawa. Starej siedziby nie ma co porównywać. Zdewastowany budynek, który już się sypał, przez wiele lat musiał służyć skoczowskim policjantom Zobacz materiał: Komisariat pęka na pół.
 
Nowa siedziba blisko trzykrotnie powiększyła powierzchnię użytkową. Teraz policjanci mają do dyspozycji 900 metrów kwadratowych, przed komisariatem jest więcej miejsc parkingowych. Jest pokój pierwszego kontaktu z lustrem weneckim, gdzie można przeprowadzić procedurę okazania – dodaje aspirant Rafał Domagała rzecznik cieszyńskiej policji.
 
Policjanci referatu kryminalnego i prewencji nie muszą gnieść się już po trzech, czterech w jednym pokoju. Jest nowy system teleinformatyczny i monitoringu. Jest też szatnia, osobna dla panów i pań. Jednak jak na razie w skoczowskim komisariacie pracuje tylko jedna policjantka. Jest też siłownia. To po to, by policjanci dbali o swoją tężyznę fizyczną. – dodaje Domagała. W skoczowskim komisariacie pracuje 41 policjantów, docelowo budynek może pomieścić sześćdziesięciu funkcjonariuszy.
 
Jan Bacza
 
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: