Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Miliony na naprawy potoków i zabezpieczenia przeciwpowodziowe

Ponad 5 milionów złotych mają kosztować prace związane z usuwaniem szkód powodziowych i zabezpieczeniem potoków na terenie gminy Jasienica. Wody Polskie podsumowały już inwestycje wykonane po powodzi z 2024 roku, a jednocześnie zapowiedziały kolejne duże zadania planowane na 2026 rok. Najwięcej środków pochłonąć ma przebudowa odcinków Jasieniczanki i cieku Jasienicki.

Usuwanie szkód po powodzi z 2024 roku, naprawy brzegów potoków i przygotowania do kolejnych zagrożeń hydrologicznych były jednym z głównych tematów Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Bielskiego. Podczas spotkania Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przedstawiło podsumowanie prac wykonanych w 2025 roku oraz inwestycje zaplanowane na najbliższe miesiące.

Jak podkreśla wójt Jasienicy Janusz Pierzyna, zakres prowadzonych robót ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców podczas przyszłych intensywnych opadów i wezbrań.

Skala i jakość tych prac ma bezpośredni wpływ na to, jak będzie spływała woda także podczas największych zagrożeń powodziowych w przyszłości. Cieszy więc, że moje zabiegi, aby w planach Wód Polskich uwzględnić rzeki i potoki na terenie naszej gminy, przynoszą rezultaty. Cały czas składamy wnioski o zwiększenie zakresu prac o kolejne odcinki, sami też ze swej strony dofinansowujemy podobne działania z budżetu Gminy Jasienica – mówi wójt Janusz Pierzyna.

Naprawy po powodzi z 2024 roku

Największa część robót prowadzonych przez Nadzór Wodny w Bielsku-Białej, podlegający Zarządowi Zlewni w Katowicach, dotyczyła usuwania szkód po powodzi z września 2024 roku. Prace objęły zarówno odbudowę uszkodzonych fragmentów koryt, jak i działania utrzymaniowe mające poprawić drożność cieków.

W 2025 roku wykonano między innymi:

  • prace w korycie cieku Bierowina w Jasienicy za ponad 92 tys. zł,
  • roboty na cieku Wysoki w rejonie ul. Hiacyntów w Jasienicy za blisko 117 tys. zł,
  • odbudowę odcinka cieku Jasienicki przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Szkolnej w Jasienicy za 475 tys. zł,
  • naprawy w korycie cieku Szeroki za ponad 155 tys. zł,
  • prace na cieku Wapienicki w Mazańcowicach za łącznie ponad 900 tys. zł,
  • roboty na cieku Rudawka w Międzyrzeczu Górnym za niemal 200 tys. zł,
  • działania na cieku Międzyrzeckim na odcinku blisko kilometra za ponad 112 tys. zł.

Dodatkowo wykonano roboty utrzymaniowe na cieku Wapienickim w Mazańcowicach za ponad 168 tys. zł oraz szereg mniejszych prac związanych z udrażnianiem przepływu na potokach i ciekach, m.in. Iłownicy, Rudawce i Jasienickim.

Kolejne inwestycje już w planach

Jeszcze większy zakres robót przewidziano na 2026 rok. Według przedstawionych planów Wody Polskie chcą przeznaczyć:

  • 1,695 mln zł na prace w korycie Jasieniczanki wzdłuż ul. Wiejskiej w Jasienicy,
  • 800 tys. zł na roboty przy cieku Jasienicki od ul. Wesołej do zapory przeciwrumowiskowej w Bierach,
  • 400 tys. zł na prace w korycie Bierowiny w Bierach,
  • 400 tys. zł na działania na Rudawce w Międzyrzeczu Dolnym i Górnym,
  • 330 tys. zł na roboty przy cieku Starobielski II w Mazańcowicach.

W planach znajdują się również kontrole techniczne i konserwacja wałów przeciwpowodziowych rzeki Iłownicy na terenie Landeka, Iłownicy i Roztropic.

Trwa też naprawa cieku Międzyrzeckiego

Równolegle prowadzone są prace związane z naprawą brzegów cieku Międzyrzeckiego na odcinku blisko 2,7 kilometra. Inwestycja realizowana jest na podstawie porozumienia pomiędzy Gminą Jasienica a Wodami Polskimi.

Łączna wartość zadania ma wynieść do 130 tys. zł, z czego 50 tys. zł pokryje samorząd gminy Jasienica.

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2026-05-08 11:50:47
one: Tam gdzie możliwe renaturyzacja rzek, poszerzanie obszarów rozlewowych, likwidacja rowów melioracyjnych okalających lasy. Elementarz aby ograniczyć susze. Mamy suszę hydrologiczną!
2026-05-08 16:05:14
Marx.: Paszoł w pizdiec, pidar.
2026-05-08 17:53:38
Franek71: Do one. Nie przejmuj się. Wydawało mi się że tylko my Polacy jesteśmy nie kumaci, dopóki nie zacząłem jeździć na rowerze po Czechach. Oni też czują nabożną cześć do betonu i z zapałem kafelkują swoje rzeki.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: