Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Mieszkańcu - na co masz chęć?

Choć połowa roku ledwo co minęła, to w gminach już myślą o przyszłorocznych budżetach. Prace nad nimi rozpoczęły już m.in. gminy Strumień i Dębowiec.

Wójt Gminy Dębowiec informuje, iż rozpoczęły się prace nad projektem budżetu gminy na rok 2016 i istnieje możliwość składania wniosków do budżetu – informuje Urząd Gminy w Dębowcu. Mieszkańcy, organizacje, związki wyznaniowe, inne podmioty z terenu gminy, rady sołeckie, sołtysi i radni mogą składać do 20 września 2015 roku, wnioski do projektu budżetu gminy Dębowiec na 2016 rok. Wnioski należy składać w biurze podawczym Urzędu Gminy Dębowiec.

Podobne informacje napływają ze Strumienia. Czekamy na takie wnioski do końca sierpnia. Radni, rady sołeckie – one również mogą składać pisma z propozycjami do budżetu. W przypadku mieszkańców, pod takimi wnioskami musi podpisać się dwadzieścia osób – wyjaśnia Anna Grygierek, burmistrz Strumienia.

Wniosek powinien zawierać m.in.: nazwę proponowanego zadania, opis zadania, uzasadnienie realizacji oraz szacunkowy koszt realizacji. To trudny czas – przyznaje Grygierek – trzeba wszystkie wnioski weryfikować, układać priorytety. Jak w domu, nie na wszystko starcza. Trzeba czasami robić podstawowe rzeczy, trudno malować w środku, jeśli dach przecieka. W naszej gminie szykujemy się do termomodernizacji obiektów oświatowych. Zanim zaczniemy jednak to robić, musimy zadbać o izolację budynków.

Budżet Strumienia nie ma wyłonionego budżetu obywatelskiego. Jednak jak mówi burmistrz tego miasta, podobne zadanie pełni fundusz sołecki. W zależności od ilości mieszkańców w poszczególnej wiosce, różna jest wartość takiego funduszu. Najmniej to blisko 10 tysięcy, najwięcej to 29 tys. zł. Wydaje się to niewiele, ale w ramach tego funduszu sołectwa mogą się porozumieć i wspólnie coś wykonać, a oprócz tego mają środki na doraźne remonty dróg. Jak mówi Anna Grygierek, oprócz dróg, najczęściej z funduszu sołeckiego mieszkańcy doposażają świetlice, przeprowadzają drobne remonty infrastruktury w swoich wsiach.

W przyszłym roku pojawi się możliwość dofinansowania projektów z kolejnego okresu programowania. W tym i następnym budżecie potrzebne będzie zarezerwowanie pieniędzy na wkłady własne do projektów. Czekamy na te konkursy, w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym mamy zarezerwowane pieniądze na termomodernizacje obiektów oświatowych czy kanalizację. Jednak bez względu na to, myślimy tez o drogach czy oświetleniu. To podstawowe inwestycje, bez względu ile by było pieniędzy, to zawsze jest ich za mało. - dodaje Anna Grygierek

W Strumieniu wnioski dotyczące realizacji zadań proponowanych do uwzględnienia w projekcie budżetu zgłaszać można do końca sierpnia. Propozycje do budżetu na 2016 rok należy składać w biurze podawczym ratusza.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-08-06 00:35:31
alternatywy 5: Najciekawsze stwierdzenie \&quot; bez względu ile by było pieniędzy, to zawsze jest ich za mało \&quot; Co więc, trzeba podnieść podatki ?! By biznesy gminne kręciły się swobodnie i opływały w dostatku. <br /><br />JESTEM ZA LIKWIDACJĄ PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI zwany haraczem.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: