Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Międzygminna strefa gospodarcza w powiecie cieszyńskim?

Coraz więcej miast i gmin decyduje się na współpracę w ramach tzw. międzygminnej strefy gospodarczej. Inicjatywa ta ma przyciągać nowych inwestorów, a Ci z kolei mają tworzyć nowe miejsca pracy. Czy Cieszyn i sąsiednie gminy również zdecydują się na uruchomienie takiej strefy? Wszystko wskazuje na to, że tak i to już całkiem niedługo.

Główny założeniem międzygminnej strefy gospodarczej jest pozyskiwanie inwestorów. Gminy, które decydują się wejść do takiej strefy wzajemnie promują swoje tereny inwestycyjne. Z pomysłem, by taka strefa powstała również na terenie powiatu cieszyńskiego, miasto Cieszyn nosiło się już od dawna. Sprawa nabrała rumieńców, kiedy Wójt Gminy Hażlach zaczął zastanawiać się nad terenami, które inwestor parę lat temu właśnie w tej gminie, wykupił pod żwirownię. Jak już widomo, żwirownia nie powstanie, a w planach jest przekształcenie tego obszaru m.in. w teren inwestycyjny. Aby jednak znaleźli się potencjalni inwestorzy trzeba odpowiedniej promocji. W tej sprawie Grzegorz Sikorski udał się do Burmistrza Cieszyna, aby miasto wskazywało inwestorom również tereny swojej sąsiedniej gminy.

Po rozmowie z Burmistrzem Ryszardem Macurą pojawił się pomysł aby uruchomić międzygminną strefę gospodarczą. Chodzi przede wszystkim o to, aby gminy wzajemnie się polecały. Na przykład, kiedy Cieszyn nie może zaproponować inwestorowi odpowiednich terenów mógłby wówczas polecać inną gminę, która byłaby w strefie – tłumaczy Wójt, po czym dodaje. Myślę, że razem możemy więcej zdziałać niż w pojedynkę.

Aleksander Cierniak zastępca Burmistrza Cieszyna przyznaje, iż inicjatywa Wójta Gminy spotkała się z wielką otwartością. Pracowaliśmy od jakiegoś czasu nad ideą stworzenia międzygminnej strefy gospodarczej, która obejmowałaby nie tylko Cieszyn ale także potencjał sąsiednich gmin, a być może każdej gminy, która w przyszłości chciałaby przyłączyć się do tej inicjatywy – zwrócił uwagę włodarz.

Jak dodaje Cierniak rozwój gospodarczy miasta to jedno z priorytetowych kierunków działań na które zwraca uwagę Burmistrz. Przeanalizowaliśmy sytuację i działania podejmowane przez naszych poprzedników. Jednym z wyników tej analizy było stwierdzenie, iż oferta inwestycyjna Cieszyna nie zapewnia należytej różnorodności, tak aby móc obsługiwać wszelkie zapytania inwestycyjne. Chcielibyśmy aby każdy inwestor, który będzie zainteresowany inwestycjami w Cieszynie mógł zostać należycie obsłużony, a jego pytanie aby spotkało się z konkretną ofertę z naszej strony.

Włodarze wspólnie podkreślają, iż działalność inwestycyjna gmin to przede wszystkim współpraca i to na różnych poziomach. Po wielu rozmowach na temat strefy podjęto w tym kierunku odpowiednie działania. Mogę powiedzieć, że jesteśmy już w fazie końcowej tworzenia tej strefy – informuje Cierniak. Włodarz nie podaje jednak póki co, które gminy wstąpią do strefy oraz na jakich zasadach, ponieważ nie wszystkie umowy zostały jeszcze podpisane. Jednak jak zapewnia Wiceburmistrz to kwestia najbliższych tygodni. Wówczas zostaną podane dokładne informacje.

Jak wiadomo współpraca będzie oparta na uwspólnieniu pewnych działań, tak aby stworzyć wspólny standard i ofertę, która nie będzie pokazywała tylko i wyłącznie potencjału jednej gminy, a wszystkich tych należących do strefy. Należy pokazać inwestorom, że potencjał nie tkwi w jednej gminie tylko we współpracy tych gmin. To jest głównym założeniem powołania w najbliższym czasie międzygminnej strefy gospodarczej, która ten potencjał oraz różnorodność ma pokazać – zwraca uwagę Aleksander Cierniak.

 

Czytaj również:  Co zamiast żwirowni?

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: