Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Między styczniem, a majem

Rok 1945 zapisał się czarna kartą historii Skoczowa. Miasteczko podobnie jak wiele innych został zniszczone. Szczegóły tych czarnych tygodni między styczniem a majem 1945r., można było poznać podczas prelekcji Grzegorza Kasztury, dziennikarza, pracownika samorządowego i historyka, który w czwartek 26 kwietnia 2012r. przybył do skoczowskiego ARTadresu.

 

Prelekcja Grzegorza Kasztury cieszyła się sporym powodzeniem. Wszystkie miejsca w niewielkiej galeryjce zapełniły się zainteresowanymi historią miłośnikami Skoczowa. Prelekcję zorganizowało Towarzystwo Miłośników Skoczowa.  – Ta prelekcja poświęcona jest ostatnim tygodniom drugiej wojny światowej na ternie Śląska Cieszyńskiego. To okres szczególny w XX-wiecznej historii miasta.  Jeśli chodzi o Skoczów to jest czas kiedy miasto cofnęło się w swoim rozwoju. Są dwa takie momenty w historii miasta jeden w maju 1910 roku, kiedy miasto się spaliło. Drugi to właśnie wiosna i zima 1945 roku, kiedy miasto wyglądało tak jak na tych rysunkach Edwarda Biszorskiego – mówił prezes Towarzystwa Miłośników Skoczowa, Witold Kożdoń. 

Uczestnicy prelekcji mogli zobaczyć bogatą prezentację multimedialną oraz rysunki Edwarda Biszorskiego, które w oryginale zostały przedstawione w czasie prezentacji. To jedyna dokumentacja ogromu zniszczeń. – Rysunki rzadko kiedy prezentujemy w oryginałach. Edward Biszorki wykonał je latem 1945 roku – dodał Witold Kożdoń. 

O tym dlaczego Skoczów został zniszczony i dlaczego front zatrzymał się właśnie w tym miasteczku opowiedział Grzegorz Kasztura. 

KOD

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: