Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Miasto Czeski Cieszyn funduje wyjazdy nad morze

W naszym regionie dużo mówi się o zanieczyszczeniu powietrza i jego negatywnym wpływie na najmłodszych mieszkańców, jednak znacznie mniej się robi w kierunku poprawy tej sytuacji. Czeski samorząd od wielu lat wspiera wyjazdy ''swoich'' dzieci na specjalne turnusy zdrowotne.

Ponownie jak w ubiegłym roku tak i w te letnie wakacje 164 dzieci wyjedzie na wakacje do Chorwackiej miejscowości Crikvenice. Miasto Czeski Cieszyn od 2000 roku organizuje specjalne zdrowotne wyjazdy dla najmłodszych mieszkańców.

Wyjazdy sponsorowane są z budżetu miasta i każde dziecko może z niego skorzystać raz na dwa lata. – Rodzice za jedenastodniowy turnus płacą jedynie 1000 koron – informuje Dorota Havlíková, rzeczniczka UM w Czeskim Cieszynie. Dzieci wyjadą do Chorwacji w czterech turnusach a opiekować będą się nimi pracownicy oraz współpracownicy Domu Dziecka -    Mamy tego pecha, że żyjemy na obszarze gdzie jest ogromnie zanieczyszczone powietrze, wpływ na to ma przemysł ciężki zlokalizowany w okolicznych miastach. Takie stan rzeczy odbija się przede wszystkim na zdrowiu tych najmłodszych, którzy często cierpią na choroby płucne oraz często mają obniżoną odporność. Od naszych pediatrów wiemy, że takie wyjazdy mają dla ich zdrowia pozytywny wpływ. Ponadto ważny jest tutaj także aspekt socjalny – często nad morze wyjeżdża dziecko, które ze względu na swoją sytuację rodzinną, nigdy by na taki wyjazd szansy nie miało – mówi zastępca burmistrza Czeskiego Cieszyna Petr Procházka.

Aby skorzystać z oferty miasta, dziecko musi być jego mieszkańcem i mieć minimum 8 a maksymalnie 14 lat. Do wyjazdu na Chorwację wybrane zostaną te dzieci, które do tej pory nie korzystały z tego rozwiązania oraz nie zostały wybrane w roku ubiegłym.
(red)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: