Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Maturzyści zdali egzamin ... z życia

Dzisiaj (3 kwietnia) na cieszyńskim rynku spotkali się ludzie, którzy zdecydowali się podarować odrobinę siebie innym. - Są osoby, które liczą na naszą pomoc, dlatego nie możemy ich zawieść - podkreśla Ania, tegoroczna maturzystka.

Każdego roku maturzyści powiatu cieszyńskiego udowadniają, że nie są obojętni na potrzeby drugiego człowieka, nie inaczej było i tym razem. Na rynku w Cieszynie już po raz dwunasty wystartowała akcja honorowego krwiodawstwa pod hasłem ''Maturzysto! Zdaj egzamin dojrzałości... z życia i zostań dawcą cząstki samego siebie''. Maturzyści egzamin zdali na szóstkę. 

Dzisiaj (3 kwietnia) na cieszyńskim rynku spotkali się ludzie, którzy zdecydowali się podarować odrobinę siebie innym. - Są osoby, które liczą na naszą pomoc, dlatego nie możemy ich zawieść – podkreśla Ania, tegoroczna maturzystka.

- W tym toku do udziału w akcji  honorowego krwiodawstwa pod hasłem ''Maturzysto! Zdaj egzamin dojrzałości... z życia i zostań dawcą cząstki samego siebie'' zgłosiło się 380 osób – informuje portal ox.pl Katarzyna Piwocha inicjatorka działań – W czasie trwania akcji dołączały kolejne osoby, które zdecydowały się również oddać krew. 

Każda osoba odwiedzająca w tym dniu cieszyński rynek mogła zbadać poziom cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie czy też dokonać pomiaru tkanki tłuszczowej... W tym roku SoiZ  obchodzi 20-lecie swojej działalności edukacyjnej, dlatego też  podczas akcji odbywały się również prezentacje uczniów klas medycznych, wojskowych, plastycznych i turystycznych.  

Akcji towarzyszył także pokaz ratownictwa drogowego Państwowej Straży Pożarnej z Cieszyna i pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej Grupy Ratownictwa Drogowego z Bielska Białej. Nie zabrakło również wykładów, spotkań, rozmów i konkursów... 3 kwietnia był również okazją do oddania 10 ml krwi na rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego.  Wśród krwiodawców były osoby, które nie po raz pierwszy pomagają ludziom. Jedną z takich osób jest Dominik Wisełka.

- Ideę dawców szpiku kostnego propagował nasz ksiądz, można powiedzieć, że to on między innymi miał wpływ na moją decyzję. Już następnego dnia (w kwietniu zeszłego roku) podjąłem starania, żeby dołączyć do osób, które oddają szpik śmiertelnie chorym ludziom - mówi 20-letni Dominik Wisełka, który przeszedł pomyślnie badanie zgodności tkankowej i wie, że na jego szpik już czeka jego genetyczny bliźniak. 

Co czuje dawca? Czy choć trochę się obawia podjętej już decyzji? - Jestem szczęśliwy – mówi Dominik.

Patronat nad akcją ''Maturzysto! Zdaj egzamin dojrzałości... z  życia i zostań dawcą cząstki samego siebie'' objął Portal Śląska Cieszyńskiego OX.PL 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: