Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

''Martwe natury'' - wystawa Urszuli Kluz-Knopek

W środę (25.10) na terenie cieszyńskiej galerii '' UL Kultury - Pracownia dobrych praktyk'', zlokalizowanej przy ulicy Srebrnej 1, odbył się wernisaż wystawy Urszuli Kluz-Knopek. Wystawa jest zatytułowana ''Martwe natury'' i składają się na nią instalacje oraz obrazy wykonane techniką komputerową.

Urszula Kluz-Knopek to pochodząca z ustronia artystka. Oprócz tytułu magistra sztuki posiada również tytuł inżyniera informatyki. Aktualnie pracuje nad doktoratem, również w dziedzinie sztuki. Jest autorką wielu uznanych w świecie sztuki prac, do których przygotowania wykorzystuje również fotografię.

- Cieszę się, że mogłam przygotować wystawę zatytułowaną „Martwe natury”. Jest ona wyrazem specyficznej prawdy, którą mało kto sobie uświadamia – mówiła artystka w czasie wernisażu – Wystawa łączy elementy natury z tematami społecznymi. W rzeczywistości dziś nikt z nas nie może żyć bez natury i bez społeczeństwa. Z natury się wywodzimy i jesteśmy częścią środowiska naturalnego, w związku z tym nigdy nie damy rady od niego uciec. Jednak w dobie nowoczesnych technologii i zaawansowanego rozwoju społecznego nie mamy również szansy powrócić na łono natury. Elementy życia społecznego są obecne wszędzie, w związku z czym te dwie płaszczyzny są z sobą nierozerwalnie związane.

Urszula Kluz-Knopek poruszała również tematy etyki artysty – w rzeczywistości można zadać sobie wiele pytań, czy określone instalacje są etyczne. W wielu przypadkach do tworzenia sztuki wykorzystywane są rośliny, które są żywymi organizmami. Czy wykorzystanie ich do tworzenia sztuki jest etyczne? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie.

Wystawę można podziwiać w galerii sztuki „Pracownia dobrych praktyk” w Cieszynie przy ulicy Srebrnej. Wernisaż skupił wiele osób, duża część z nich to miłośnicy twórczości artystki. Nie była to pierwsza wystawa przygotowana przez Urszulę Kluz-Knopek. Artystka z Ustronia już w 2015 roku przygotowała wystawę zatytułowaną „Wiosennie”. Brała również udział w projekcie "Keep away from fire / Zawsze przechodzimy", będący częścią projektu SALT, mającym przedstawić artystów związanych z Cieszynem.

Joanna Świbaźródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: