Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Marszałkowski BO: zwycięski "Pociąg do Kultury"

W grudniu 2019 roku Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego opublikował wyniki pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Mieszkańcy województwa oddali prawie 24 tysięcy ważnych głosów. Wśród zwycięskich projektów znalazł się również cieszyński „Pociąg do kultury”.

Pociąg do kultury, czyli projekt przygotowany przez mieszkańca Cieszyna, znalazł się wśród zwycięskich projektów, zajmując czwarte miejsce w swojej kategorii (zadanie ma zasięg wojewódzki) – mieszkańcy województwa oddali na niego 1165 głosów. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęło zadanie polegające na budowie wolier dla panter śnieżnych w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym – na udogodnienia dla zwierzaków zagłosowało 2996 osób.

- W I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy regionu decydowali o rozdysponowaniu 10 milionów złotych. W lipcu mogli składać propozycje zadań, natomiast w listopadzie wskazywali te spośród zgłoszonych projektów, które w ich ocenie są najciekawsze i najpotrzebniejsze. Mieszkańcy mogli wybierać wśród 85 zadań podzielonych na poszczególne pule – wojewódzką i 7 pul podregionalnych. Głosowano elektronicznie. Między 12 a 30 listopada odnotowano 23 683 ważne głosowania – podsumowują władze województwa śląskiego.

Co ciekawe, zadanie, które uzyskało kilkanaście głosów więcej, niż cieszyński Pociąg do kultury zrealizowane nie zostanie. Wszystko za sprawą regulaminu, zakładającego realizację zadań z największą liczbą głosów, aż do wyczerpania puli środków finansowych. Gdy pozostałe środki nie będą wystarczające na realizację określonego zadania, uwzględniane zostanie pierwsze z następnych zadań na liście, którego koszt nie spowoduje przekroczenia dostępnych środków. Tak też stało się w tym przypadku, w związku z czym już wkrótce dojazdy na wydarzenia kulturalne będą tańsze.

Cieszyński Pociąg do kultury znalazł się wśród 43 zadań, które uzyskały dofinansowanie w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Łącznie rozdysponowano w ten sposób kwotę ponad 9 milionów złotych.

 

JŚ/ mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: