Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Mariusz Wałach został nowym prezesem Kongresu Polaków w Republice Czeskiej

Znany zaolziański przedsiębiorca, współtwórca firmy Walmark, Mariusz Wałach został wybrany 23 kwietnia podczas XII Zgromadzenia Ogólnego Kongresu Polaków w Republice Czeskiej na prezesa tej organizacji. Zastąpił na tym stanowisku Józefa Szymeczka, który przez czternaście lat stał na czele miejscowej społeczności polskiej.

– Obiecuję, że będę starał się być prezesem wszystkich Polaków mieszkających w Republice Czeskiej, nie tylko tych zrzeszonych w licznych organizacjach – powiedział Wałach zaraz po wyborze do zgromadzonych w czeskocieszyńskiej Strzelnicy delegatów, a w rozmowie z OX.PL stwierdził, że nie spodziewał się takiego przebiegu głosowania członków Rady (zgodnie ze statusem Zgromadzenie Ogólne wybiera dziewięcioosobową Radę KP, a ta wyłania spośród siebie prezesa).

Wiceprezesami zostali adwokat Tomasz Pustówka oraz dotychczasowy szef KP historyk i wykładowca Józef Szymeczek. Ponadto w Radzie Kongresu znaleźli się dyrektor Polskiego Gimnazjum im. J. Słowackiego w Czeskim Cieszynie Andrzej Bizoń, prawnik Dariusz Branny, emerytowana nauczycielka Małgorzata Rakowska, trzyniecki przedsiębiorca Mariusz Zawadzki, członek Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego Andrzej Suchanek oraz była posłanka czechosłowackiego parlamentu (1990-92), a obecnie członkini komisji ds. mniejszości narodowych w Jabłonkowie Danuta Branna.

Obecny prezes Kongresu był cztery lata temu gościem jednego ze spotkań w Książnicy Cieszyńskiej w ramach cyklu „Zaolzie Teraz”. Wspominał wtedy, że nie lubi słowa „Zaolzie, gdyż generuje ono podział. – Przecież Śląsk Cieszyński ma około tysiąc lat, a przedzielony granicą został raptem 92 lata temu.Ten teren przez wieki kształtował się jako polski. Nie lubię, jak ktoś mówi, że my mamy własną, zaolziańską kulturę, odcinając się od kultury polskiej zamykamy się w takim małym, zaolziańskim skansenie (relację z tamtego spotkania zamieściliśmy na naszych stronach).


(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: