Malowanie na szkle - pierwsze z cyklu spotkań
Zamek Cieszyn wierzy, że rzemiosło to wielki kapitał, a tradycja nie musi kojarzyć się z nudą i muzealnymi gablotami...
- Można na szkle malować także nowoczesne wzory. Znam wielu takich twórców – mówił w Zamku Cieszyn Antoni Szpyrc, który poprowadził warsztaty malowania na szkle. Sam czerpie inspiracje do swoich prac z ludowych obrazków z XVIII i XIX wieku. Pasjonuje go także historia i klimat Jabłonkowa sprzed lat.
Uczestnicy spotkania mogli skorzystać z przygotowanych wzorów albo improwizować. Mistrz radził jednak, by zacząć od narysowania pomysłu na kartce. – Ile to się narysowałem i nagumowałem zanim byłem zadowolony z efektów. Trzeba pamiętać, że nasz wzór będzie widoczny na szkle odwrotnie, tak jak w fotografii mamy negatyw i pozytyw - wyjaśniał Antoni Szpyrc. Zdradził też jakich farb używa, by końcowy efekt pracy był satysfakcjonujący.
Malowanie na szkle było pierwszym ze spotkań z cyklu: Tradycja na niedzielę. Rodzinne warsztaty rzemiosła. 22 stycznia Łucja Dusek-Francuz pokaże, że haft krzyżykowy może być atrakcyjnym i bardzo na czasie sposobem ozdabiania najróżniejszych elementów stroju czy wyposażenia wnętrz. Zgłoszenia przyjmuje: Tomasz Majorek, tel. 504 565 335 lub tmajorek@zamekcieszyn.pl. Opłata za uczestnictwo w warsztatach: 10 zł (osoby dorosłe), bezpłatny (dzieci do lat 7).
BsK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.