Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Mali pacjenci nie odejdą z kwitkiem.

Od wczoraj (15.02.2019) Szpital Śląski w Cieszynie zawiesza działalność oddziału chirurgicznego dla dzieci. To nie oznacza jednak, że mali pacjenci zostają bez opieki. - Na naszym szpitalnym oddziale ratunkowym dziecko zostanie zaopatrzone i jeżeli będzie taka potrzeba, karetką przewiezione do placówki w Bielsku-Białej – wyjaśniła Agnieszka Misiewska-Kaczur, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii cieszyńskiej placówki.

 Czas do maja

Przyjęcia na oddział zostały zawieszone do 15 maja. Powodem jest brak lekarzy. Specjaliści, którzy tu pracowali jesienią ubiegłego roku złożyli wypowiedzenia. Ich termin upłynął 15 lutego. - Oddział miał obłożenie łóżek w granicach 30, 35 procent – wyjaśnia dyrekcja placówki. Ministerstwo Zdrowia wydało niedawno rozporządzenie, które nie ułatwia znalezienia specjalistów do pracy na chirurgii dziecięcej. Wprowadzono inne zasady zabezpieczenia dzieci, zwłaszcza te dotyczące intensywnej terapii. Potrzeba oddzielnego anestezjologa. Aby oddział funkcjonował zgodnie z rozporządzeniem i mali pacjenci byli bezpieczni, powinien zostać uruchomiony dział anestezjologii dziecięcej. Dotyczy to dzieci do lat trzech.

Resort bardzo dokładnie precyzuje jakie doświadczenie powinien mieć specjalista, który może znieczulić, lub uśpić takiego malca do zabiegu. Określono również jak długo lekarz powinien się szkolić, aby zostać dopuszczonym do operacji. - Takich lekarzy na terenie Cieszyna nie ma. Do zabiegów planowanych na chirurgię dziecięcą do tej pory przyjeżdżał anestezjolog i pediatra z drugą specjalnością – mówi Agnieszka Misiewska-Kaczur.

Silne korzenie
Dyrekcja cieszyńskiej placówki szuka lekarzy, bo jak przekonuje oddział historycznie jest bardzo mocno zakorzeniony w tym miejscu. - Trudno dyskutować o tym, czy ich pozyskamy. Niedaleko w Bielsku-Białej jest Szpital Pediatryczny, dedykowany dzieciom od szpitalnego oddziału ratunkowego. Jest tam intensywna terapia i blok operacyjny z pełnym zaopatrzeniem. Jeżeli chodzi o operowanie najmłodszych tam jest po prostu bezpieczniej – podkreśla ordynator oddziału anestezjologii.
Niewykluczone, że jeżeli nie znajdą się specjaliści, którzy pozwolą na ponowne uruchomienie oddziału chirurgii dziecięcej, w przyszłości leczeni będą tam pacjenci m.in. z ortopedii.

anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-02-16 23:10:37
LiniaTrakcyjna: To chyba ta dobra zmiana PIS-U
2019-02-16 23:15:06
LiniaTrakcyjna: Podobna "dobra zmiana Pis-u" w Ustroniu oddziału naczyniowego - też likwidacja.
2019-02-17 06:23:24
krzysztof.mm: Partyjni funkcjonariusze z rodzinami mają zapewnioną opiekę zdrowotną na najwyższym poziomie, poza trybem i bez kolejek - tu się nic nie zmieniło
2019-02-17 08:12:47
bronek91: ☭☭☭krzysztof.mm☭☭☭ To dobrze, iż przyznajesz się do swojego położenia. Pamiętaj jedynie, iż tak zawsze nie będzie…
2019-02-17 09:10:11
krzysztof.mm: no proszę jak ładnie - bronek nauczył się od krzysztofa obrazeczki wklejać - mógłby jeszcze podziękować za lekcję, no ale nie wymagajmy za dużo od ćwoka
2019-02-17 09:47:59
tom lem: Umiejętność wklejanie obrazków krzysztof-Q, jest powodem do pozłoty Twojej głowy?
2019-02-17 18:10:52
jojestelagalicyjok: nie rozumiem dlaczego Pani Anastezjolog tłumaczy w imieniu oddziału Chirurgii Dziecięcej. Jeżeli Szpital Śląski jest jednostką Powiatu a Pani reprezentuje prywatną spółkę (wcześniej pisano,że usługi anastezjologiczne na rzecz Oddziału świadczy spółka), to coś tu nie gra.
2019-02-17 18:28:38
tom lem: ...jak szpital powiatowy będzie spółką prywatną to Ci zagra.....
2019-02-18 04:31:55
krzysztof.mm: będzie lądowisko na dachu, to może nawet jaki misiewicz wyląduje i pozwoli dyrekcji się w rączkę pocałować?...
2019-02-18 06:53:08
genek92: A jakie są następne oddziały do likwidacji? Pediatria,zakaźny itd. Może wreszcie ktoś przejrzy na oczy???? My zwykli pacjenci się nie liczymy a niezwykłych... stać zapłacić za leczenie.
2019-02-19 09:42:01
Ryszard_Lwie_Serce: Pani jest Zastępcą Dyrektora i tłumaczy, że oddział chirurgiczny dla dzieci był niewykorzystywany. Polecam lekturę ze zrozumieniem, a następnie dodawanie komentarzy. Brak lekarzy to problem całego kraju - podobno aktualni studenci medycyny już mają załatwione staże za granicą.
2019-02-20 07:10:12
krzysztof.mm: podobno rząd dojnej zmiany pokazał młodym lekarzom w Polsce klasycznego fucka, po czym rozdał miliardy na kiełbasę wyborczą, tłuste premie dla tych co się im NALEŻAŁO, gigantyczne pensje dla asystentek Glapińskiego, ochroniarzy Kaczyńskiego itede - o tak, dojna zmiana to problem całego kraju
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: