Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Małgorzata Kiereś Perłą

Podczas III Kongresu Kobiet Podbeskidzia nagrodzono tytułem Perła Podbeskidzia dr Małgorzatę Kiereś, działaczkę społeczną, etnografkę, dyrektorkę Muzeum Beskidzkiego w Wiśle.

Takiej popularyzatorki beskidzkiej kultury jak Małgorzata Kiereś ze świecą szukać. Dlatego też trudno się dziwić decyzji kapituły Pereł Podbeskidzia, która stwierdziła, że to właśnie Małgorzata Kiereś ma zostać Perłą Podbeskidzia 2012. Kapituła obradowała pod przewodnictwem byłej liderki podbeskidzkiej "Solidarności", parlamentarzystki i europosłanki, a obecnie bielskiej radnej Grażyny Staniszewskiej. - Małgorzata Kiereś jest człowiekiem nauki i kultury, i to w bardzo szerokim zakresie. Jest znana nie tylko w Wiśle, czy na Śląsku Cieszyńskim, ale także na Żywiecczyźnie i w powiecie pszczyńskim. W wielu przedsięwzięciach popularyzuje dorobek, kulturę, dziedzictwo górali karpackich od Ukrainy i Rumunii poprzez Słowację aż po Zaolzie. Szeroki teren społecznej działalności spowodował, że na Perłę Podbeskidzia wybraliśmy właśnie Małgorzatę Kiereś - powiedziała Grażyna Staniszewska, podczas wręczania nagrody.

To już druga edycja konkursu. Po raz pierwszy Perła Podbeskidzia została przyznana w ubiegłym roku, podczas drugiej edycji Kongresu Kobiet Podbeskidzia. Zdobyła ję Grażyna Chorąży, współtwórczyni pierwszego stacjonarnego hospicjum na południu województwa śląskiego. 

W Kongresie Kobiet Podbeskidzia, podczas którego nagrodzono Małgorzatę Kiereś, uczestniczyło około 400 aktywnych przedstawicielek płci pięknej z okolic Cieszyna, Żywca, Pszczyny i Bielska-Białej. Celem spotkania jest promocja działań na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn oraz szerszej aktywizacji kobiet w różnych dziedzinach życia. Myślą przewodnią tegorocznej edycji było hasło: "kobieta piękna, zdrowa, aktywna i mądra", które rozwijano w panelach konferencyjnych i dyskusjach. 

 

KOD

 

Czytaj też: "Ciągle szukam i pytam"

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: