Magdalena Kokora – Mój znak drzewo
Natura jest dla mnie źródłem duchowych przeżyć, jest częścią nas, a my jesteśmy jej częścią. Stąd wypływa główny temat moich prac – relacja człowieka i przyrody.
Ale dlaczego akurat drzewo? Żaden inny fragment przyrody nie inspirował w tak dużym stopniu mitotwórczej natury człowieka, nie był mu tak bliski. Drzewo, poprzez coroczne obumieranie i odradzanie, kryje w sobie tajemnicę życia i śmierci. Sięgając koroną niebios, a korzeniami ziemi, nabrało znaczenia medium pomiędzy światem ziemskim a nadprzyrodzonym, stając się filarem kosmosu.
Carl Gustaw Jung wyróżnia drzewo jako jeden z najbliższych człowiekowi, określających jego istotę, archetyp. W psychoanalitycznej interpretacji rysunków dzieci drzewo wyraża najbardziej pierwotne uczucia do własnego „ja”, wyraża osobowość i związek z otoczeniem. Ta relacja drzewa i człowieka, podobieństwo formy, zależności pomiędzy ich istnieniem, o których wielu z nas zapomina, stanowią sedno moich prac. Jak pisał Guido Ceronetti: „Drzewa nie są zielenią, to nasi starsi bracia unieruchomieni…” Wszyscy jesteśmy z jednej ziemi i to, w jaki sposób ją traktujemy, dotyka nas samych.
To pierwsza w tym roku prezentacja w ramach projektu „Twórcownia” Stowarzyszenia Serfenta. Projekt promuje młodych artystów związanych z Cieszynem. W realizację włącza się Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego. Na wystawie będzie można zobaczyć głównie prace malarskie. Wernisaż 17 marca 2009 o 17:30 w Galerii Powiatowego Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Korfantego 1. Ekspozycja czynna do 31 marca, od wtorku do piątku w godz. 13:00-18:00; wstęp wolny. Więcej na: www.serfenta.free.ngo.pl.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.