Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Macierz Szkolna wydała Kubisza

W ostatnich dniach do polskich szkół (na Zaolziu - przyp.ox.pl) w całym regionie trafia nowe wydanie ?Pamiętnika starego nauczyciela? Jana Kubisza. Dzięki wsparciu finansowemu Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie Zarząd Główny Macierzy Szkolnej w RC postarał się o wznowienie książki, która zawiera wiele cennych informacji o życiu i szkolnictwie na Śląsku Cieszyńskim przed stu laty.

Moja idea jest taka, że to są książki reprezentujące nasz teren. Zostaną przekazane do poszczególnych polskich szkół, część też do przedszkoli oraz do Kół Macierzy Szkolnej. Mogą być wykorzystane zarówno do celów dydaktycznych, jak również w charakterze reprezentacyjnego podarunku dla gości, zwłaszcza z Polski. Część książek będziemy sprzedawali na różnego rodzaju imprezach kulturalnych czy oświatowych, na przykład w ramach wykładów Międzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego – powiedział redakcji Andrzej Russ, prezes Zarządu Głównego Macierzy Szkolnej.

Książka jest starannie oprawiona w twarde okładki. Na przedniej stronie umieszczono kolorowy portret Jana Kubisza autorstwa Rudolfa Żebroka, na tylnej, pod przedrukiem starej pocztówki, znajduje się dziewięć zwrotek pieśni „Płyniesz Olzo”, których Kubisz jest również autorem. Tekst został uzupełniony notkami biograficznymi wybitnych postaci, o których wspomina autor „Pamiętnika”. W publikacji wykorzystano fotografie z archiwum rodzinnego mieszkającej w Gnojniku wnuczki poety, Alicji Toboły. Andrzej Russ przekazał jej w środę kilka wydruków książki. Przyjęła je z dużą radością.

Bardzo mi się podoba to wydanie. Wiem już, do kogo wyślę pierwszy z egzemplarzy – do najstarszej żyjącej wnuczki Kubisza, Hani Hummel, która mieszka w Warszawie – zdradziła Alicja Toboła.

Głos Ludu - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: