Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Macedońskie tańce 'Istebnej'

Zespół Regionalny „Istebna” był jedynym reprezentantem Polski na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru „Istibanjsko Zdravozivo” w macedońskim mieście Istibanja trwającym w dniach 17-25 IX 2009. Warto wspomnieć, iż jest to największy tego typu festiwal pod patronatem CIOFF-u w tym kraju. Obok naszego zespołu na 24-tej edycji tego festiwalu zaprezentowały się grupy z Rumunii, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Czech, Bułgarii oraz kilka zespołów gospodarzy.

Do Macedonii dotarliśmy w piątek po ponad dwudziestogodzinnej podróży autokarem, niezwykle zmęczeni, ale cali i zdrowi. Część grupy została zakwaterowana w hotelu w mieście Vinica, reszta natomiast zamieszkała u rodzin gospodarza festiwalu, zespołu „Kitka”. Początki znajomości były dosyć trudne, ale istebnianie szybko zintegrowali się z gospodarzami.

Już następnego dnia po przyjeździe wzięliśmy udział w korowodzie wszystkich zespołów w Istibanji i wystąpiliśmy z krótkim programem na otwarcie festiwalu. Niedziela była dla nas bardzo pracowitym dniem. Najpierw nagrywaliśmy program do państwowej telewizji, a później daliśmy jeszcze dwa występy - w mieście Makedonska Kamenica oraz w Kocani. Wieczorem wspólnie z Serbią i Rumunią byliśmy gospodarzami wieczoru narodowego. Przywieźliśmy ze sobą oscypki, swojską kiełbasę, chleb ze smalcem oraz polską wódkę. Wszystko to bardzo smakowało gościom. Uczyliśmy także, przy dźwiękach naszej kapeli, góralskich tańców i śpiewów. Poniedziałek również obfitował w rozmaite atrakcje. Najpierw zwiedziliśmy i daliśmy występ w klasztorze „Sv. Gavril Lesnovski” w Lesnovie. Potem pojechaliśmy do miasta Oblesevo, gdzie również krótko się zaprezentowaliśmy. W kolejne dni mieliśmy okazję zwiedzić archeologiczne muzeum w Vinicy, pojechać nad jezioro do Berova oraz podziwiać piękne krajobrazy. Nie zabrakło również czasu na wspólną zabawę wszystkich uczestników. Mogliśmy poszaleć na imprezie zorganizowanej w miejscowej dyskotece. Czas wolny spędzaliśmy na zakupach, zwiedzaniu miasta i odpoczynku.

W Macedonii spędziliśmy tydzień. Zetknęliśmy się z inną ciekawą kulturą, skosztowaliśmy specjałów macedońskiej kuchni i odkryliśmy uroki tego kraju. Na festiwalu panowała sympatyczna atmosfera, nasze występy bardzo się podobały. Nawiązaliśmy sporo nowych znajomości i kontaktów oraz rozdaliśmy mnóstwo materiałów promocyjnych. Był to udany wyjazd.

Prosto z Macedonii pojechaliśmy do Śmigla. Tam w sąsiednim Kościanie daliśmy występ razem z zaprzyjaźnionym Zespołem Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” na 40- tym Turnieju Dudziarzy Wielkopolskich. Nasz żywiołowy koncert nagrodzono gorącymi brawami. Wieczorem zaś mogliśmy wspólnie bawić się na spotkaniu integracyjnym zorganizowanym przez „Żeńców”. Nowoczesna muzyka przeplatała się tutaj z dźwiękami kapeli dudziarskiej. Nie zabrakło również naszej góralskiej muzyki oraz wspólnej nauki tańców zarówno wielkopolskich, jak i góralskich. Bardzo miło wspominamy chwile spędzone w Śmiglu, mamy nadzieję , że jeszcze tam wrócimy.
Do domu wróciliśmy w niedzielę późnym popołudniem. Niezwykle zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni nowych wrażeń i przeżyć.
 

Janek Kajzar

 video:

źródło: Zespół Istebna
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: