Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Łzy zakręciły się w oczach

Jan Paweł II, polski papież ogłoszony błogosławionym. Na tą chwilę czekano już od momentu śmierci papieża – Polaka. „Santo subito” krzyczały flagi i tłum. Od 1 maja Jan Paweł II jest już błogosławionym. Uroczystości beatyfikacyjne można było oglądać na Kaplicówce, za pontyfikat i beatyfikację podziękowali też górale beskidzcy w Istebnej, cudowna atmosfera panowała w Watykanie.


Mimo przenikliwego chłodu i deszczu na skoczowskim Wilamowickim Wzgórzu zebrało się kilkadziesiąt osób. W skupieniu patrzyli na uroczystości beatyfikacyjne. Po niejednym policzku płynęła łza, bo przecież Jan Paweł II był wśród nas tu na Kaplicówce 22 maja 1995r.


Po zakończonej transmisji odprawiono dziękczynną mszę świętą. Wieczorem w Teatrze Elektrycznym można było również zobaczyć spektakl „Hiob” zrealizowany na podstawie scenariusza przygotowanego przez Karola Wojtyłę.
Za beatyfikację dziękowali też górale z Istebnej. Kościół Dobrego Pasterza w Istebnej wypełnił się po brzegi. Mieszkańcy przyszli na nabożeństwo w regionalnych strojach. Atmosferę niezwykłej mszy uzupełniały dźwięki skrzypiec i góralskie śpiewy. Tu też można się było wzruszyć, bo przecież Jan Paweł II tak kochał góry, a górale najpiękniej jak potrafili koncertowali ku czci nowego błogosławionego.


Po mszy świętej w Kościele pw. Dobrego Pasterza przyszedł czas na koncert dedykowany prosto z serca górali dla Jana Pawła II. Góralska muzyka i występy kapeli z Trójwsi przeplatane były anegdotami i myślami Jana Pawła II. Podczas koncertu wystąpili: Grupa osób niepełnosprawnych z Trójwsi wraz z kapelą Rajwach z Koniakowa,  Zespół "Mała Jetelinka" Moniki i Rafała Wałachów z Jaworzynki, Zespół Regionalny "Koniaków" z Koniakowa Urszuli Gruszki, Zespół Regionalny "Istebna", Kapela "Wałasi" Zbyszka Wałacha.


Jednak to nie koniec świętowania beatyfikacji w Istebnej. W galerii Kukuczka na Jasnowicach 3 maja zostanie otwarta wystawa  "Jan Paweł II w sztukach plastycznych". Początek o godz. 18.00. – Będzie to wernisaż niepowtarzalnej, a może nawet jedynej takiej wystawy w Polsce. Tematyka ekspozycji dotykać bowiem będzie wielkiego i wyjątkowego człowieka – papieża Jana Pawła II. Planowana wystawa w Galerii Kukuczka na Jasnowicach będzie mieć zatem wyraz hołdu i wdzięczności, będzie formą kontemplacji osobowości Jana Pawła II, interpretacją i analizą historycznych momentów jego życia i pontyfikatu – zapowiada Aneta Legierska. Na wystawie podziwiać będzie można prace twórców z Trójwsi, ale innych regionów Polski.


Klimat niezwykłej wystawy dopełni  wspaniała muzyka zamknięta w repertuarze „Od arii do piosenki" w wykonaniu  Ireny Staniek – zwyciężczyni pierwszej edycji plebiscytu „Droga do gwiazd"  i Zbigniewa Wodeckiego w towarzystwie wybitnej znawczyni muzyki Pani Ingi Madej. Uczniowie z istebniańskiego Gimnazjum im. Jana Pała II przygotują też wieczorek poetycki ku pamięci papieża - Polaka.


Cudowna atmosfera unosiła się nad Watykanem. Jak relacjonuje Jan Bacza, dziennikarz Radia 90 i Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL-  W momencie beatyfikacji panowała cudowna atmosfera

ZOBACZ TEŻ:
Mamy nowego błogosławionego - relacja Jana Baczy z Watykanu

 

 


KOD
 

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: