Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ludoznawcy w Pogwizdowie

Członkowie Sekcji Ludoznawczej Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej ostatnie zebranie zorganizowali na prawym brzegi Olzy, w pogwizdowskiej bibliotece.

Pretekstem do spotkania się poza siedzibą PZKO była prelekcja, jaką w piątek 10 marca wygłosił jeden z członków Sekcji Ludoznawczej, działacz regionalny i strażacki w Pogwizdowie Czesław Stuchlik. Informacjami ze swej rodzinnej części Śląska Cieszyńskiego wsparł go inny członek Sekcji Wojciech Grajewski, na co dzień pracownik Książnicy Cieszyńskiej. (Pisaliśmy: Bohaterzy z Pogwizdowa. 75 rocznica zbrodni ''Pod Wałką'') Po wysłuchaniu historii wojennych losów mieszkańców Pogwizdowa i regionu członkowie Sekcji zasiedli do obrad. Podsumowali miniony rok działalności, w którym największym przedsięwzięciem organizowanym przez Sekcję Ludoznawczą wspólnie z Domem Narodowym w Cieszynie był konkurs gwar „Po naszymu po obu stronach Olzy”, w którym tego roku wystartowało 161 młodych miłośników gwary od przedszkolaków po uczniów szkół średnich zarówno z polskiej, jak i zaolziańskiej części naszego regionu a przesłuchania trwały dwa dni. Pisaliśmy: Po cieszyńsku, po obu stronach Olzy. Były też mniejsze imprezy, w gronie członków Sekcji, jak zebrania, spotkania czy tradycyjna wiliówka.

Omówiono m.in. plany na najbliższą przyszłość. Oprócz przedsięwzięć wydawniczych czy opracowań cykli artykułów z zakresu kultury ludowej dla lokalnej prasy, terminu następnego zebrania członków czy tematu planowanego seminarium popularnonaukowego towarzyszącego Gorolskiemu Świętu w Jabłonkowie ustalono wstępnie, że ludoznawcy w kwietniu wybiorą się poznawać Strumień. Inicjatywa tym cenniejsza, że po raz kolejny przekracza mityczną granicę na Olzie i pokazuje, że zainteresowanie kulturą regionu oznacza penetrowanie terenów leżących po obu stronach wytyczonej w 1920 roku linii. Wszak granica państwowa dzieli region od niespełna stu lat, podczas gdy kultura zamieszkującego go ludu tworzyła się wspólnie setki lat.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: