Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Łowiynziok na liście

Łowiynziok [ewentualnie gwar. uowiynziok lub owiynziok, pol. owięziok], czyli jeden z najpopularniejszych i najstarszych tańców górali beskidzkich Śląska Cieszyńskiego doczekał się wpisania na listę niematerialnego dziedzictwa Republiki Czeskiej.

Łowinzioka na listę zgłosiło Muzeum Ziemi Cieszyńskiej w Czeskim Cieszynie.
Nasz wniosek został zatwierdzony przez Zarząd Województwa 10 października br. Ten wyjątkowy taniec była rozpowszechniona na terenach górskich Jabłonkowa i Trzyńca w pierwszej połowie 20 wieku. Dziś grozi mu zapomnienie, tylko regionalne zespoły folklorystyczne go tańczą. Nasze muzeum stara się przywrócić do życia ten archaiczny tańca, w tym celu w 2016 roku przy wsparciu finansowym Ministerstwa zorganizowaliśmy warsztaty taneczne– poinformowała Iva Lupkowa, rzeczniczka muzeum.

Łowiynziok należy do grupy tańców zwyrtanych. Jest tańcem archaicznym - zachowały się w nim elementy magii zalotnej i agrarnej, związanej z kulturą pasterską Karpat. Był tańcem jednej pary, wykonywanym do różnych pieśni i melodii. Tańcowi przygrywała kapela na gęślach i gajdach. Taniec składał się z trzech części: solowego śpiewu i kroków w miejscu tancerza, owięzioka zachodzonego, czyli obchodzenia się tancerzy w parze oraz szybkiego zwyrtania na zakończenie, przed wspólną przyśpiewką.

- Łowiynziok był ściśle związany ze śpiewem. W latach 50. ubiegłego wieku Ivo Stolařík spisał około 100 łowinziokowych pieśni. Z biegiem czasu od Herczawy przez Istebną, Bukowiec, aż po Nydek wykształciły się różne wersje tańca – zauważa Lupkowa.

Etymologia nazwy nie jest do końca jasna, wg najpopularniejszej wersji pochodzi od butów ze skóry cielęcej (reg. śl. owiynzi – wołowy; buty ze skóry cielęcej używane były rzadko – od święta, na zabawę, musiały być bardzo wytrzymałe, na co dzień noszono buty ze skóry świńskiej) lub od okręgu tańca, który nie jest większy od rozłożonej wołowej skóry.

red.
 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: