Wszędzie dobrze, na Szlaku Jedwabiu także - prelekcja
Szlak Jedwabiu ciągnął się od Atlantyku po Pacyfik, łączył Europę z Azją a jego długość wynosiła ponad 12 tysięcy kilometrów. Spotkanie dotyczyło jednak tylko części azjatyckiej, głównie Tadżykistanu, Pakistanu, czy Turkmenistanu. Wyprawa obejmowała również zdobywanie szczytów, w związku z czym nie brakowało również himalajskich krajobrazów.
- Trzeba pamiętać, że tamte kraje są krajami arabskimi. W większości przypadków znaczna część społeczeństwa to społeczeństwo muzułmańskie – tłumaczył prowadzący – w związku z czym kultura jest tam zupełnie inna, niż znana nam europejska. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o relacje społeczne, czy sam ubiór, ale również o tradycyjne modlitwy o ustalonych porach, czy nawet rzeczy tak prozaiczne, jak używane przyprawy, czy widok z okna.
Na trasie Szlaku Jedwabiu znajduje się wiele zabytkowych miast oraz wspaniałych jezior, czy też innych cudów natury. Zgodnie ze słowami prowadzącego prelekcję, nawet w stosunkowo nowych miastach nie brakowało ciekawych akcentów. Wiele z tych miejsc pamięta jeszcze czasy komunizmu, w związku z czym wciąż można spotkać tam pomniki wielkich przywódców epoki komunizmu. Jeżeli chodzi o relikty przeszłości, można zaliczyć do nich również motoryzację. Samochody, które w Europie już raczej wychodzą z użycia ze względu na wiek, tam wciąż aktywnie biorą udział w życiu szos.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.