Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wszędzie dobrze, na Szlaku Jedwabiu także - prelekcja

W czwartek (14.12) na terenie czeskiego Kass Strelnice, odbyło się spotkanie z Michalem Kieslo, który opowiedział o swojej podróży Szlakiem Jedwabiu. Spotkanie skupiło ponad kilkadziesiąt osób. W czasie trwania wydarzenia można było między innymi zobaczyć zdjęcia z podróży oraz dowiedzieć się nieco więcej na temat kultury, sztuki oraz społeczeństwa krajów, na których Szlak Jedwabiu jest zlokalizowany.

Szlak Jedwabiu ciągnął się od Atlantyku po Pacyfik, łączył Europę z Azją a jego długość wynosiła ponad 12 tysięcy kilometrów. Spotkanie dotyczyło jednak tylko części azjatyckiej, głównie Tadżykistanu, Pakistanu, czy Turkmenistanu. Wyprawa obejmowała również zdobywanie szczytów, w związku z czym nie brakowało również himalajskich krajobrazów.

- Trzeba pamiętać, że tamte kraje są krajami arabskimi. W większości przypadków znaczna część społeczeństwa to społeczeństwo muzułmańskie – tłumaczył prowadzący – w związku z czym kultura jest tam zupełnie inna, niż znana nam europejska. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o relacje społeczne, czy sam ubiór, ale również o tradycyjne modlitwy o ustalonych porach, czy nawet rzeczy tak prozaiczne, jak używane przyprawy, czy widok z okna.

Na trasie Szlaku Jedwabiu znajduje się wiele zabytkowych miast oraz wspaniałych jezior, czy też innych cudów natury. Zgodnie ze słowami prowadzącego prelekcję, nawet w stosunkowo nowych miastach nie brakowało ciekawych akcentów. Wiele z tych miejsc pamięta jeszcze czasy komunizmu, w związku z czym wciąż można spotkać tam pomniki wielkich przywódców epoki komunizmu. Jeżeli chodzi o relikty przeszłości, można zaliczyć do nich również motoryzację. Samochody, które w Europie już raczej wychodzą z użycia ze względu na wiek, tam wciąż aktywnie biorą udział w życiu szos.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: