Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Lokalne inicjatywy dostrzeżone przez Województwo Śląskie

Uszyją stroje cieszyńskie, będą współpracować z partnerami zza granicy, wyposażą świetlice środowiskowe, będą promować dziedzictwo kulturalne. Prawie 400 tys. zł przekazało Województwo Śląskie do powiatu cieszyńskiego na realizację projektów zgłoszonych do konkursu Przedsięwzięć Inicjatyw Lokalnych.

Brenna, Chybie, Dębowiec, Goleszów, Istebna, Jasienica, Hażlach, Strumień, Skoczów i Zebrzydowice – to gminy ze Śląska Cieszyńskiego, które otrzymały wsparcie w ramach Konkursu przedsięwzięć Inicjatyw Lokalnych z powiatu cieszyńskiego. O pomoc finansową mogły ubiegać się sołectwa za pośrednictwem gmin. Poszczególne rady sołeckie z terenu gminy, na podstawie oceny bieżących potrzeb mieszkańców danego sołectwa, opracowały zadania inwestycyjne.


Uroczyste podpisanie umów miało miejsce w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej. Samorząd Województwa Śląskiego reprezentowali marszałek Wojciech Saługa i wicemarszałek Stanisław Dąbrowa. W podpisaniu umów z beneficjentami uczestniczyła też wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego, Sylwia Cieślar i starosta bielski Andrzej Płonka.


To ważny dzień dla nas wszystkich. Z poziomu województwa dostrzegamy najczęściej duże przedsięwzięcia, ogromne inwestycje, a to właśnie te z pozoru niewielkie projekty mają największe znaczenie dla mieszkańców małych gmin i wsi. To jest przykład swego rodzaju budżetu obywatelskiego, gdzie rady sołeckie sami mieszkańcy decydują na co przeznaczyć pieniądze. Chcemy kontynuować ten konkurs, bo zainteresowanie jest bardzo duże, a zrealizowane zadania służą nam wszystkim – mówił podczas podpisania umów marszałek Wojciech Saługa.


Poszczególne gminy reprezentowali burmistrzowie i wójtowie lub ich przedstawiciele. Nie zabrakło również sołtysów – przedstawicieli oddolnych inicjatyw społecznych.
To ogromna radość, że tyle gmin ze Śląska Cieszyńskiego będzie realizowało te wspaniałe projekty. W sumie na realizację 37 projektów zostało przekazane z budżetu województwa na tereny Śląska Cieszyńskiego prawie pół miliona złotych. To fundusze, które trafią do sołectw i pomogą w realizacji projektów, na które często w budżetach gmin nie starcza pieniędzy - czasem chodzi o wyposażenie świetlicy, zakup mundurów dla OSP czy strojów dla Kół Gospodyń Wiejskich. To wzmacnia znaczenie naszej integracji i tożsamości kulturowej. Cieszę się, że te fundusze będą dobrze wykorzystane przez lokalne społeczności – komentuje Sylwia Cieślar, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego, pochodząca z gminy Goleszów.

 

mat.pras/kd

 

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: