Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Lisy do szczepienia!

Od dzisiaj (23.09) do końca miesiąca z nieba polecą szczepionki. W całym województwie zrzuconych ich zostanie ponad 200 tysięcy. Dzisiaj zaczyna się kolejna z akcji szczepienia lisów.

Odbywają się dwie rocznie – na wiosnę i na jesień.

- Przynęta, zawierająca szczepionkę dla lisów do wyłożenia, ma postać małych brunatnych krążków o zapachu „zepsutej ryby”. Zapach przynęty lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów. Podczas podjęcia przynęty przez lisa, tym samym przegryzieniu zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę, W wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową dochodzi do zaszczepienia lisa – informuje Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, lek. wet. Jerzy Smogorzewski.

Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. - Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km? powierzchni zielonych. W sumie na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych 202620 dawek szczepionki (20 dawek szczepionki na 1 krn2). Szczepionki będą zrzucane nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi np. pola, łąki, ogródki działkowe. Ponadto w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku W Chorzowie [WPKiW) zostanie wyłożonych ręcznie 160 dawek szczepionki – podaje Smogorzewski.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców Województwa o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. - Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że „zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone (lasy, pola, łąki) – czytamy w komunikacie.

Szczepionki lepiej nie podnosić również dla własnego bezpieczeństwa. Choć sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka, w przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie skontaktować się lekarzem medycyny informując go o tym fakcie.

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-09-23 18:05:52
jacekklos19: Lisy szczepią za darmo a ja musiałem wydać na szczepionkę p/grypie 30zł. :-)
2016-09-23 19:58:11
Przepierón: Bo Ty zwierze o nazwie \"człowiek\" a nie \"lis\", w lisy się inwestuje w człowieków nie. Lis swoich dzieci na pastwe losu nie zostawi a człowiek tak.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: