Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Lipiec - miesiąc słońca i żniw

Lipiec większości osób kojarzy się z wakacjami i sezonem urlopowym, dla niektórych to jednak czas wzmożonej pracy. Do tej drugiej grupy zaliczają się przede wszystkim rolnicy, którzy od dawna w tym okresie musieli szczególnie zadbać o swoje uprawy. Jakie tradycje w regionie wiążą się ze żniwnym miesiącem?

Lipiec to miesiąc letni, kiedy dni są długie, a słońce zwykle nas rozpieszcza — Lipiec i jego zapachy stanowią istotę lata. Jest to siódmy i szczytowy miesiąc roku, od którego rozpoczyna się spadek ku nieuniknionej jesieni, ale w którym otrzymujemy wraz z ich zapachem pierwsze owoce. Powietrze przepojone jest zapachem spóźnionych poziomek, grzybów, malin, porzeczek, agrestu, borówek, kwitnących akacji i lip, z których pszczoły zbierając z nich pożytek, przerabiają go na miód – wyjaśnia Czesław Stuchlik – miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa, dodając, że pszczelarze w tym okresie zbierają miód lipowy, który uważany jest za jeden z najlepszych. Dawniej dobrej jakości miód pitny, określano mianem „starego lipca”, co stanowiło dla niego najwyższą pochwałą – jeżeli miesiące miałyby swoje godła, lipcowym bez wątpienia powinna być pszczoła – uzupełnia.

Końcem drugiego tygodnia lipca zwykle można już przystępować do żniw, a rolnicy muszą poświecić dużo czasu i energii, żeby na finiszu nie zaprzepaścić swoich zbiorów. Ważne jest również niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się w zbiorach chwastów (w tym również uroczych, polnych kwiatów) - przez cały okres wegetacyjny musi nie dopuścić do zachwaszczenia pola różnego rodzaju chwastami. A mówi o tym takie stare porzekadło: „Pszenica w bławacie, gospodarz w szkarłacie; pszenica w maku, gospodarz w kubraku; pszenica w rumianku, bywaj zdrów kochanku”. Do tego dochodzą inne niepożądane rośliny i szkodniki w zbożu, jak kąkol, ognicha, mietlica, sporysz, śnieć cuchnąca, czy inne – wyjaśnia Stuchlik. Dawniej przygotowania do żniw były wielkim wydarzeniem, na wsiach widoczne było poruszenie, związane z sąsiedzką pomocą. Aktualnie, w związku z automatyzacją wielu procesów i dostępności maszyn, zwyczaje odeszły w zapomnienie.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-07-04 12:51:41
donekT: Lipiec to czas na nie tylko żniwa, również sianokosy. Sama nazwa nawiązuje do Lip, które, w mniej więcej tym okresie powinny kwitnąć. Żniwa w tradycji łacińskiej wiążą się z postacią boga Saturna, który wśród swych atrybutów posiada również SIERP, który stanowi symbol nie tylko żniw, również kończącego się/upływającego czasu i śmierci. Wg mitologii, Saturn patronował tak nazwanemu Złotemu Okresowi w historii ludzkości. Tradycja łacińska przypisała Saturnowi zasługę przekazania ludzkości umiejętności uprawy roli i winnej latorośli. Jako twórcę rolnictwa i osiadłego tryby życia, antyczni utożsamili konkretnego boga z pierwszym prawodawcą. Nie bez powodu, do saturiańskiego mitu nawiązywały niemal wszystkie rewolucje, które próbowały zmienić zastany świat i przekształcić zastany porządek na własną modłę. Jak wskazuje mitologia, Saturn, PODOBNIE JAK KAŻDA REWOLUCJA, pożarł własne dzieci, które w ostateczności doprowadziły boga do upadku. Nawet "rewolucyjni" bogowie zmuszeni są do podporządkowania przeznaczeniu. Nie bez powodu właśnie sierp znalazł się w symbolice pewnej zbrodniczej i totalitarnej ideologii. Jak możemy zauważyć, rzekomo wolny od MITÓW i MITOLOGII MARKSIZM nawiązuje nie tylko do symboliki PROMETEUSZA, również SATURNA;)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: