Las płonie szybko rośnie powoli

Uzdolnieni plastycznie i nieobojętni na piękno i dobro lasu uczniowie szkół podstawowych gminy Ustroń wzięli udział w konkursie plastycznym ''Las płonie szybko, rośnie powoli''. 13 listopada w siedzibie Nadleśnictwa Ustroń uroczyście wręczono dyplomy i nagrody laureatom.

Jury nie miało łatwego zadania. Trzeba było wyłonić zwycięzców – laureatów i wyróżnionych. Tymczasem wpłynęło w sumie aż 71 prac w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-IV i V-VI.Większość z nich prezentowała bardzo wysoki poziom artystyczny. Ważna była także pomysłowość w przedstawieniu tematu, a tej uzdolnionym twórczo dzieciom i młodzieży nie brakowało. Ktoś na przykład w obrazek wkomponował informację o spalonym lesie wystylizowaną na klepsydrę, ktoś inny wykonał pracę przestrzenną ukazującą las przed i po pożarze do rysunku w ciekawy sposób doklejając różne elementy.

Tematem konkursu był las i zagrożenie pożarowe. - Myślę, że to zwraca uwagę tych młodych ludzi na potrzebę chronienia lasu przed pożarami. Ale to nie tylko o to chodzi, bo również zwraca uwagę na las jako piękno, jako bogactwo przyrodnicze. Bo przy tej analizie zagrożenia to wiadomo że my wiemy, co chronimy, jakie bogactwo chronimy. Także ten konkurs ma aspekt edukacyjny, poznawczy. Myślę, że przez uprawianie sztuki plastycznej dostrzega się piękno lasu – powiedział naszej redakcji Nadleśniczy Nadleśnictwa Ustroń Leon Mijal ciesząc się, że Komisja Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie konkursy o tematyce przyrodniczej organizuje w Ustroniu systematycznie.

Ostatecznie zwycięzcami zostali: Klasy I-IV: 1. Daniel Bruzda (SP 1), 2. Maks Legierski (SP 1), 3. Andrzej Połowszczuk (SP 6 Nierodzim), 4. Martyna Dąbrowska (SP 1), 5. Noemi Grabiec (SP 6). Klasy V-VI: 1. Maria Witkowska (SP 3 Polana), 2. Natalia Kobiela (SP3), 3. Emilia Domagała (SP 3), 4. Mariusz Chrapek (SP 5 Lipowiec), 5. Oskar Jałocha (SP 6 Nierodzim). W obu kategoriach przyznano także wyróżnienia i nagrody specjalne Euroregionu Olza. Dyplomy i nagrody – materiały promujące środowisko leśne – zarówno ciekawe publikacje, jak i gadżety wręczał Nadleśniczy Nadleśnictwa Ustroń Leon Mijal, Prezes Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie Jacek Tyczkowski oraz prezes Komisji Ochrony Przyrody przy O. PTTK w Cieszynie Jan Machała.

Przybyli do Nadleśnictwa mimo zimnej i deszczowej aury uczniowie posilili się drożdżówkami i zagrzali ciepłą herbatą, a na koniec leśnicy wyświetlili film o lesie. Machała niezmiennie zapraszał szkoły do organizowania lekcji przyrody w terenie, a także do zdobywania odznak krajoznawczo-przyrodniczych.

(indi)źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-11-17 13:44:31
omam: Las płonie szyszko rośnie powoli...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją