Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Lądowisko dla helikopterów ratunkowych przy cieszyńskim SORze?

O lotniskach przy Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych mówi się od dawna, w 2011 roku minister zdrowia zapowiedział, że do 2013 przy każdym SORze ma powstać lądowisko dla helikopterów, potem termin przesunięto na 1 stycznia 2017. Oznacza to, że do końca 2016 roku przy cieszyńskim SORze powinno powstać takie miejsce. Czy powstanie i ile będzie kosztować?

To, że lądowisko lub lotnisko powstanie, jest niemal przesadzone: - Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 3 listopada 2011 w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego ( t.jedn. Dz. U. 2015 poz. 178 uwzględniającym rozporządzenie zmieniające Ministra Zdrowia z dnia 06.12.2013 r.,- Dz. 2015 poz. 1511 ) szpitalny odział ratunkowy musi posiadać od dnia 01.01.2017 r. całodobowe lotnisko ( par. 3 ust. 7 ) lub całodobowe lądowisko ( par. 3 ust. 8 ) zlokalizowane w takiej odległości, aby było możliwe przyjęcie osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego bez pośrednictwa specjalistycznych środków transportu sanitarnego – informuje nas Ewa Herman, Rzecznik Prasowy ZZOZ w Cieszynie.

Jaki będzie koszt budowy, skąd szpital planuje wziąć pieniądze na ten cel? - Środki na budowę lądowiska będą pochodzić z Funduszy Europejskich na lata 2014-2020 w ramach bezpośredniej dotacji Ministerstwa Zdrowia. Wg założeń 85 % kosztów budowy lądowiska może być pokryty z w/w dotacji, a 15 % to wkład własny beneficjenta, czyli ZZOZ w Cieszynie – wyjaśnia rzeczniczka, tłumacząc jednocześnie, że nie jest w stanie podać konkretnej sumy: -Koszt budowy lądowiska uzależniony jest od wielu czynników, głównie od tego czy lądowisko będzie naziemne czy też tzw. wyniesione. W chwili obecnej nie wiemy jakiego typu lądowisko będzie realizowane; zostały dopiero uruchomione procedury administracyjne mające na celu uzyskania pozwolenia na budowę lądowiska na terenie szpitala, ale lokalizacja nie jest ustalona. Zależnie od wyniku tych procedur przeprowadzone zostaną badania i ekspertyzy niezbędne do rozpoczęcia prac w konkretnej możliwej lokalizacji. Mając powyższe na uwadze nie jest również na obecnym etapie znany jego koszt – tłumaczy Ewa Herman, Rzecznik Prasowy ZZOZ w Cieszynie.

Wiadomo, że ratownictwo lotnicze do najtańszych nie należy, kto zatem będzie obsługiwał lądowisko lub lotnisko, kto zaś śmigłowce ratunkowe? Jakie są koszty takiej obsługi w skali roku? Na te pytania Ewa Herman nie była nam w stanie odpowiedzieć: - ZZOZ w Cieszynie nie posiada jeszcze takich danych - stwierdziła rzeczniczka ZZOZ w Cieszynie.

vdka

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: