Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kupujesz mieszkanie z myślą o wynajmie? Zobacz, jak się przygotować do tej inwestycji

Masz wolne środki i chciałbyś je bezpiecznie ulokować? Rozważasz zakup mieszkania na wynajem? Czy wiesz, jak się przygotować do takiej inwestycji? Poniższy tekst ma na celu przybliżenie Ci ważnych kwestii na ten temat.

Po pierwsze: określ charakter inwestycji

Przeglądając mieszkania na sprzedaż w Cieszynie, miej z tyłu głowy to, jakiemu typowi najemców będziesz je wynajmował. W zależności od tego, czy będą to studenci, bardziej atrakcyjne okażą się nieruchomości blisko uczelni czy centrum. Jeśli zaś będą to rodziny z dziećmi, należałoby uwzględnić większy metraż i liczbę pokoi, a także obecność ogródka czy ogólnodostępnego placu zabaw. Pracownicy korporacji i menedżerowie będą zainteresowani niemal wyłącznie nowym budownictwem i wysokim standardem wykończenia. Nieodzowne będą także, przypisane do mieszkania, miejsca parkingowe.

Po drugie: zabezpiecz się umową

Umowa stanowi regulację wzajemnych stosunków, praw i obowiązków. Jest podstawą do ewentualnych roszczeń zarówno wynajmującego mieszkanie, jak i najemcy. Warto dołączyć do niej szczegółowy spis sprzętów i mebli znajdujących się w nieruchomości, poświadczonych stosownymi zdjęciami. Wówczas w razie większych uszkodzeń łatwiej dochodzić swoich racji. Protokół zdawczo-odbiorczy może stanowić podstawę do potrącenia odpowiedniej kwoty z kaucji najemcy.

Po trzecie: przewiduj ruchy najemcy

Jeśli już na etapie rekrutacji najemców dana osoba czy para nie wzbudza Twojego zaufania, zawierz intuicji. Dokładnie sprawdź zarobki i historię najemców, na przykład w Biurze Informacji Kredytowej. Pozwoli Ci to ustrzec się przed nierzetelnymi partnerami lub przynajmniej zmniejszy ryzyko. Jako właściciel nieruchomości wartej kilkaset tysięcy złotych masz prawo zażądać od przyszłego najemcy zaświadczenia o zarobkach i o zatrudnieniu. Jeśli nie ma nic na sumieniu, nie powinien mieć z tym problemu. Warto także wypytać lokatora o sprawy związane z posiadaniem zwierząt lub z nałogami takimi jak palenie. Może to wpłynąć na poziom zużycia nieruchomości. Restrykcje z tym związane warto zawrzeć w umowie.

Po czwarte: odpowiednio wyposaż mieszkania

Obecnie standardem w mieszkania na wynajem jest pralka, ale też zmywarka. Najemcy lubią czuć się wygodnie i móc zautomatyzować większość czynności domowych. Mile widziany jest również odkurzacz. Jeśli chodzi o codzienne nawyki, coraz więcej osób pracuje zdalnie, dlatego dobrze będzie wyodrębnić (przynajmniej symbolicznie) niewielki kącik w mieszkaniu służący wykonywaniu służbowych obowiązków.

Po piąte: zadbaj o odpowiednią prezentację

Home staging potrafi zmienić mocno odbiór danego mieszkania przez najemców. Chodzi o rozbudzenie emocji, które sprawią, że przyszli lokatorzy poczują się mocniej związani z danym miejscem i wybiorą właśnie Twój lokal. Przytulne koce i poduszki, aromatyczna świeca, patyczki zapachowe w łazience, przyjemne zasłony – to wszystko wpływa na pierwsze wrażenie. Niektórzy robią o krok dalej i parzą kawę lub sięgają po aromat cynamonu, kojarzący się z ciepłem domowego ogniska.

Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: