Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Która gmina najlepsza? (cz.2.)

Która gmina ma najwięcej przedsiębiorców? Gdzie przybywa, a gdzie ubywa mieszkańców? Która gmina jest najlepiej skanalizowana? Zobacz 2 część rankingu.

W listopadzie br. ogłoszono wyniki Rankingu Gmin Województwa Śląskiego – m on na celu wyłonienie i promowanie gmin najprężniej rozwijających się pod względem społeczno-gospodarczym. Analizie poddane zostały wszystkie gminy województwa śląskiego w 3 kategoriach: gminy do 20 tysięcy mieszkańców, gminy powyżej 20 tysięcy mieszkańców oraz miasta na prawach powiatu. Brano pod uwagę aż 16 kryteriów.

O tym, jak spośród 167 gmin województwa  wypadły gminy ze Śląska Cieszyńskiego (powiat cieszyński plus Gmina Jasienica i Jaworze) w kategoriach przychodów, w wydatków, zadłużenia i wydatków na administrację publiczną pisaliśmy w pierwszej części artykułu: Która gmina najlepsza? (cz.1.)

Dziś prezentujemy kolejne kryteria: Liczba podmiotów gospodarki narodowej w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym w 2022 r.,  Saldo migracji na 1000 ludności w 2022 r., Odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2022 r. Przyrost naturalny na 1000 ludności w 2022 r.  

Liczba podmiotów gospodarczych

Jak widać na terenie Jaworza, Wisły, Ustronia i Cieszyna działa najwięcej podmiotów gospodarczych w przeliczeniu na 1.000 mieszkańców. Najmniej w Zebrzydowicach.

Saldo migracji

Tutaj zdecydowanie widać przewagę Brennej – w tej gminie najkorzystniej wypada saldo migracji. Ujemne saldo ma aż sześć gmin z powiatu cieszyńskiego: Chybie, Istebna, Zebrzydowice, Strumień, Cieszyn i Wisła.

Odsetek korzystających z kanalizacji

Najlepiej skanalizowane są: Ustroń, Cieszyn i Skoczów, najgorzej: Strumień, Goleszów i Jasienica.

 

Przyrost naturalny

Jedyne gminy z dodatnim wynikiem to Jasienica i Istebna. Reszta gmin na minusie.

 

c.d.n.

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: