Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kto spojrzy niech zapamięta

Są ludzie o których nikt po śmierci nie pamięta. Są też tacy, których przywołujemy w wspomnieniach. Są również ludzie, którym stawia się pomniki. Takim człowiekiem był Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej ze Skoczowa – Bogdan Kowalczyk, któremu wdzięczni koledzy strażacy sporządzili pamiątkowy obelisk.

Była słoneczna niedziela. Po godz. 14.00 Ochotnicza Straż Pożarna ze Skoczowa dostaje zgłoszenie. Tym razem pali się trawa. Bogdan Kowalczyk spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. W czasie obiadu dzwoni telefon. Bez wahania rzuca wszystko: niedojedzoną zupę i deser, rodzinę znajomych, bo teraz potrzebują go inni. Właśnie grozi im niebezpieczeństwo. I tak przez 34 lata służby w pożarnictwie. Zawsze gotowy, zawsze przygotowany do akcji.

O godz. 14.16 - na skrzyżowaniu ulic Strażackiej, św. Marcina i Liliowej w miejscowości Ochaby, prowadzący samochód pożarniczy dh Bogdan Kowalczyk - Naczelnik OSP, w wyniku zawału mięśnia sercowego stracił panowanie nad prowadzonym samochodem uderzając w ustawione na poboczu skrzynki pocztowe i ogrodzenie posesji prywatnej. Nikt z załogi samochodu nie odniósł obrażeń, a sam pojazd uległ niewielkim uszkodzeniom - pogięty zderzak i rozszczelniona chłodnica. Reanimacja strażaka trwała kilkadziesiąt minut. O godz. 15.00 przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon.

To był wspaniały człowiek. On nie tylko służył straży, służył wszystkim wokół. Taki anioł, w ludzkim ciele. Pomagał dzieciom, namawiał do aktywności fizycznej młodzież, podawał rękę tym, którzy nie mieli znikąd pomocy, bo wiedział i wierzył w to, że wielu osobom można pomóc. Ponadto wszędzie go było pełno włączał się w różnego rodzaju społeczne działalności – mówi znajoma zmarłego strażaka.

Dziś Bogdanowi Kowalczykowi koledzy – strażacy postanowili podziękować i postawić pomnik, w miejscu, gdzie zmarł.   – Niech ten pomnik przypomina o tym niezwykłym człowieku, niech każdy, kto tędy przechodzi wspomni jego osobę i służbę – powiedział podczas odsłonięcia Kazimierz Chrapek, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Skoczowie. 

Odsłonięcia dokonano w miniony poniedziałek 19 kwietnia 2010r., w pierwszą rocznicę śmierci Bogdana Kowalczyka.

Dorota Kochman

 

CZYTAJ TEŻ :

JEGO OSTATNIA AKCJA

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: