Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Książnica: Zbrodnie niemieckie na Śląsku Cieszyńskim (zapowiedź)

W najbliższy czwartek 30 kwietnia o godz. 15:00 w Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się wernisaż wystawy ''By nigdy nie zapomnieć. Niemieckie zbrodnie na Śląsku Cieszyńskim (1939-1945)''. - Skupia się ona przede wszystkim na publicznych egzekucjach na terenie Śląska Cieszyńskiego, jego polskiej i zaolziańskiej części - mówi Wojciech Święs, kurator wystawy.

— Tych egzekucji było przynajmniej kilkadziesiąt. Nie tylko Wałka, Żywocice czy Ustroń. Znacznie więcej było sytuacji gdzie publicznie mordowano pojedyncze osoby czy po kilka osób.
Książnica nawiązała współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej w Katowicach, dzięki czemu na ekspozycji znajdą się m.in. protokoły i fotografie dotyczące rozstrzeliwań na cmentarzach żydowskich w Cieszynie. — I choć temat ten w publicznej świadomości funkcjonuje to jednak dość mało było publikacji odnośnie tych morderstw — twierdzi Święs.

Jego zdaniem zbrodnie niemieckie są znacznie lepiej udokumentowane na Zaolziu niż po naszej stronie i mimo że od zakończenia II wojny światowej mija właśnie siedemdziesiąt lat, to nadal brakuje publikacji książkowej, która by całościowo opracowała ten problem. Stąd przygotowywana wystawa ma mieć w pierwszym rzędzie charakter uświadamiający. — Mam nadzieję że temat ten będzie bliski nauczycielom i że to oni będą inicjatorami tego, by naszą wystawę zobaczyła młodzież, bo jednak wiedza mieszkańców Śląska Cieszyńskiego o niemieckich zbrodniach jest bardzo mała.

Wernisażowi towarzyszyć będzie prezentacja książki ze wspomnieniami Alojzego Frosa — pochodzącego z Rybnika podchorążego 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, więźnia Oświęcimia. A szczegółowe informacje o wystawie znajdują się na stronach Książnicy

(ÿ)

źródło:
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: