Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Książnica Cieszyńska zaprasza na wystawę o sztuce wojny

Kolejna wystawa, jaką przygotowali pracownicy Książnicy Cieszyńskiej poświęcona jest sztuce wojny. Oczywiście w ujęciu od najstarszej historii. I na podstawie starych ksiąg. Głównie ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej.

Autorami wystawy są Aleksandra Golik-Prus oraz Artur Lewandowski. Zwiedzać ją będzie można od 2 lipca do 2 października, od wtorku do piątku w godz. 8:00-18:00 oraz w soboty w godz. 9:00-15:00. Warto jednak przyjść na wernisaż, podczas którego autorzy wystawy opowiedzą o eksponatach oraz o tym, jak wystawa powstawała. Odbędzie się on w piątek 2 lipca o godz. 14:00 w galerii Książnicy Cieszyńskiej.

Wystawa zatytułowana jest „Ars belli – Sztuka wojny”. Jak więc jej tytuł wskazuje – poświęcona będzie zagadnieniu przemian „sztuki wojennej” na przestrzeni wieków. „Jednakże czy uświęcone tradycją określenie „sztuka wojny” (ars belli), pozwalające mówić o działaniach zbrojnych w analogii do wszelkich innych dziedzin sztuki, nie brzmi w dzisiejszych czasach – doświadczonych dwiema wojnami światowymi oraz tragedią Holokaustu – obco, jeśli nie wręcz złowieszczo? Czy rzeczywiście ludzie dawnych epok, począwszy od czasów starożytnych, przez średniowiecze, aż po nowożytność, stawiali znak równości między „sztuką wojny” i „sztukami pięknymi”, kładąc na jednej szali ludzką zdolność tworzenia oraz zorganizowaną formę destrukcji? Oczywiście, że nie, nawet jeżeli w rozmaitych kulturach, jak na przykład w Sparcie czy starożytnym Rzymie, męstwo wojenne (łac. virtus) otaczane było nimbem najwyższej społecznej czci. Mówienie o „sztuce wojny” (ars belli) w kontekście szeroko rozumianej sztuki należy pojmować jako przygotowywanie operacji wojennych i ich przeprowadzanie w oparciu o zasady lege artis, czyli zgodnie z „prawidłami sztuki”, pozwalającymi w pełni wykorzystać skodyfikowany kanon dostępnej wiedzy i techniki militarnej w celu optymalizacji strategii oraz działań bojowych. Szerokie spektrum zagadnień związanych z tytułową „sztuką wojny”” - piszą o wystawie sami jej autorzy.

Ekspozycję podzielili na pięć kategorii tematycznych: dzieje wielkich bitew i wojen odzwierciedlone na kartach dzieł najwybitniejszych historiografów, biograficzne przedstawienie największych wodzów wojskowych w historii ludzkości, kluczowe aspekty sztuki wojennej w ujęciu najwybitniejszych jej teoretyków począwszy od Wegecjusza aż po Clausewitza, zagadnienia strategii i taktyki wojskowej na przestrzeni dziejów oraz historia uzbrojenia i fortyfikacji.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-07-02 12:07:13
Pogromca pogromców i cwaniaczków: UWAGA na komentarze przypominające wypowiedzi innych użytkowników. Oszust zdublował konta dodając przed nazwa SPACJE. Łatwo to poznać gdyż konta pojawiły się dopiero kilka dni temu. Ten sam gość, dawny pracownik redakcji używa innych multikont siejąc nienawiść na portalu. Wzywam REDAKCJE OXa do zablokowania tych kont!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: