Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Książka Stefana Króla - Kawalerowie Virtuti Militari związani ze Śląskiem Cieszyńskim

W piątek (21.09.2018) w Domu Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszyńskiej odbyła się prezentacja pierwszego tomu książki Stefana Króla. Książka zatytułowana jest „Kawalerowie Virtuti Militari związani ze Śląskiem Cieszyńskim”. Jak zaznaczał autor książki, to nie on jest bohaterem spotkania, a opisane w książce postacie.

- W książce są przedstawione biogramy osób urodzonych na Śląsku Cieszyńskim lub związanych z regionem w kolejnych latach swojego życia. Na tym regionie znalazło się więcej ochotników do walki o Polskę, niż w jej duchowej ojczyźnie Krakowie, pomimo że teren Śląska Cieszyńskiego nie leżał w granicach Polski przez 600 lat. Blisko połowa nazwisk, znajdujących się książce to członkowie elitarnej grupy, która w 1914 roku wyruszyła w kierunku frontu I Wojny Światowej – można było usłyszeć w trakcie trwania wydarzenia.

Spotkanie, które zostało wyznaczone na 21 września 2018 roku, nie odbyło się w tym terminie przypadkowo. Było to celowe nawiązanie do wymarszu z Cieszyna Legionu Śląskiego, które miało miejsce 21 września 1914 roku. Była to grupa ponad 400 ochotników, którą nasi przodkowie wyekwipowali z pieniędzy uzyskanych w czasie zbiórki i wyszkolili. W książce znajdują się biogramy 82 osób, kolejne dwa znajdują się w aneksie. Są tam opisane osoby, które w latach 1914-1921 odznaczone zostały orderem Virtuti Militari. Stefan Król – autor książki wskazywał, że 43 spośród tych osób urodziło się na Śląsku Cieszyńskim, cztery na pograniczu morawskim, jednak na Śląsku Opawskim, trzy to bohaterowie z nieznanym miejscem urodzenia i 33 to osoby urodzone poza Śląskiem Cieszyńskim, które w większości mieszkały tutaj przez dłuższy czas.


źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: