Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ks. dr Piotr Greger - biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej

Benedykt XVI mianował w sobotę 22 października ks. dr. Piotra Gregera, wicedyrektora Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku Białej, biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej. Biskup nominat jest liturgistą i ma 47 lat. Ks. dr Piotr Greger

Ks. dr Piotr Greger Urodził się 28 marca 1964 roku w Tychach, s. Wilhelma i Elżbiety zd. Hellmann. Pochodzi z parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Mysłowicach Wesołej. W roku 1971 rozpoczął naukę w szkole Podstawowej nr 2 w Wesołej, a następnie w Liceum Ogólno-kształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach, gdzie w roku 1983 zdał egzamin maturalny. Następnie studiował (1983-1989) w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Wyświęcony na prezbitera 13 maja 1989 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przez biskupa Damiana Zimonia. W 1989 roku uzyskał stopień magistra teologii, w 1992 roku - licencjata teologii, a w 2000 - doktora teologii z zakresu liturgiki.

Po święceniach prezbiteratu, w okresie wakacyjnym 1989 roku podejmuje posługę duszpasterską w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Mysłowicach Ławkach oraz parafii Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej Goduli. Z dniem 31 sierpnia 1989 rozpoczyna sześcioletnią pracę wikariusza w parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej. W roku 1995 zostaje zwolniony z obowiązków duszpasterskich i zajmuje się pracą naukową, mieszka i pomaga w parafii Świętego Pawła Apostoła w Bielsku-Białej. W 1996 r. mianowany sekretarzem Instytutu Teologicznego im. Św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, a w 2002 roku jego wicedyrektorem. Jednocześnie podejmuje zajęcia jako wykładowca Liturgiki oraz Sakramentologii ogólnej. Od roku akademickiego 2001/2002 podjął zajęcia zlecone w Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (Liturgika, Duszpasterstwo dzieci i młodzieży, Hermeneutyka teologiczna) na studiach dziennych i zaocznych.

Jest przewodniczącym Diecezjalnej Komisji Liturgicznej, diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli, redaktorem "Kalendarza Liturgicznego diecezji bielsko-żywieckiej", członkiem Rady Kapłańskiej (od roku 2004), oznaczony godnością kanonika (R.M.).  Autor książki "Percepcja obrzędów pokuty w Polsce. Studium liturgiczno-duszpasterskie" oraz 29 artykułów naukowych. Jest również promotorem 18 prac magisterskich oraz recenzentem publikacji wydawanych przez Kurię Diecezjalną.

źródło: http://www.pawelbielsko.pl/
 

źródło: www.pawelbielsko.pl/
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: