Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

"Krótkowzroczna żyrafa" na otwarcie

Wczoraj (27.05) rozpoczął się XII Międzynarodowy Festiwal Czytania nad Olzą. W tym roku inauguracja Festiwalu miała miejsce po stronie czeskiej w Kawiarni Literackiej Avion. Na uczestników czekała etiuda literacko-teatralna „Krótkowzrocza żyrafa”. Nie zabrakło też pokazu iluzji.

Wczoraj (27.05) wystartowała kolejna edycja transgranicznego święta czytania. Międzynarodowy Festiwal Czytania nad Olzą organizowany przez Biblioteki Miejskie w Cieszynie i Czeskim Cieszynie już na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych obu miast. Adresowany jest głównie do najmłodszych mieszkańców powiatu cieszyńskiego i Zaolzia.

Cała inicjatywa ma na celu zbliżenie młodego czytelnika do książki oraz umożliwienie mu kontaktu, nie tylko ze słowem pisanym, ale także z autorami książek, ilustratorami oraz aktorami interpretującymi literaturę dla dzieci. Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować – zwracają uwagę organizatorzy.

Uroczysta inauguracja miała miejsce w tym roku w Kawiarni Literackiej Avion. W wydarzeniu tym wzięły udział przedszkolaki z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Uczestników przywitała Izabela Kula dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie oraz Jana Galasova dyrektor Biblioteki Miejskiej w Czeskim Cieszynie. Festiwal Czytania nad Olzą to taki festiwal o czytaniu i książkach. Chcemy Wam pokazać, że warto przychodzić do biblioteki. Mówimy również o tym jak postępować z książkami – zwracała uwagę Izabela Kula.

W programie wczorajszego (27.05) spotkania znalazła się etiuda literacko-teatralna „Krótkowzrocza żyrafa” na podstawie wiersza A.H. Benjamin przygotowana przez bibliotekarzy z Czeskiego Cieszyna oraz pokaz iluzji.

Codziennie do 2 czerwca w ramach Festiwalu organizatorzy zaplanowali sporo atrakcji. To przede wszystkim spotkania autorskie, ale także warsztaty literacko-plastyczne, turniej gier planszowych oraz spektakl. W czwartek 30 maja w Kawiarni Literackiej Avion o godzinie 16:00 odbędzie się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego „Podróż w czasie”. Ponieważ 1 czerwca rozpoczyna się 29. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic połączono te dwa wydarzenia. Dlatego też 2 czerwca organizatorzy Festiwalu Bez Granic oraz Czytania nad Olzą zapraszają na spektakl „Wendy” na podstawie powieści „Piotruś Pan”. Przedstawienie w wykonaniu lalkarzy z Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku rozpocznie się o godzinie 12:00 w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: