Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Krew potrzebna od zaraz

0 Rh plus, 0 Rh minus, A Rh plus, A Rh minus i AB Rh minus - w tej chwili właśnie te grupy krwi są szczególnie poszukiwane. Niepokojące maleje również zapas B Rh minus. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach apeluje do wszystkich ludzi dobrej woli ''Nie przechodź obojętnie- oddaj krew w wakacje. Wtedy potrzebujemy jej najbardziej!''

Banki krwi „świecą” pustkami. Dzisiaj braki szczególnie dotyczą takich grup krwi, jak 0 Rh plus, 0 Rh minus, A Rh plus, A Rh minus i AB Rh minus. Jutro być może potrzebna będzie również inna grupa krwi.

Zapotrzebowanie na krew większe jest szczególnie w okresie letnim. Stali honorowi krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, zwiększa się liczba wypadków, a tym samym zapotrzebowanie na każdą kroplę tego bezcennego leku.

Pani Aneta, która od 12 lat oddaje honorowo krew przyznaje, że wakacje to rzeczywiście trudny czas, jeśli chodzi o pozyskiwanie krwi. - W roku szkolnym w akcję włączają się uczniowie i studenci... Latem, kiedy krew jest szczególnie potrzebna wiele osób wyjeżdża, a tam gdzie przebywają rzadko szukają punktu w którym mogliby oddać krew. Tym sposobem liczba dawców znacznie spada... - mówi mieszkanka Cieszyna – Staram się nie robić sobie wakacji od oddawania krwi. To tylko kilkanaście minut, na które po prostu muszę znaleźć czas.

Osoby, które chcą oddać swoją krew i podarować zdrowie i życie drugiemu człowiekowi będą mogły zrobić to już w najbliższy poniedziałek (13 sierpnia) od godziny 10.00-17.00 na cieszyńskim rynku. Wtedy to ruszy kolejna terenowa zbiórka bezcennego daru. Krew można również oddać w OT Cieszyn, przy Szpitalu Śląskim (ul. Bielska 4), rejestracja dawców 7.00 – 10.00, tel. (33) 851 43 63.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zachęca wszystkie osoby, które oddają krew lub żyją dzięki transfuzji krwi, żeby podzieliły się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi istoty krwiodawstwa. Wystarczy przesłać swoją historię odpowiadającą na przykład na pytanie - dlaczego oddajesz krew, co czujesz po oddaniu krwi, czy sprawia Ci to satysfakcję... Napisz również - jeśli krew uratowała Ci życie. - Czekamy na Wasze osobiste historie. Najciekawsze zostaną opublikowane. Zapraszamy do udziału! - zachęcają pomysłodawcy  - Nie zapomnijcie o podaniu pełnego imienia i nazwiska, wieku oraz telefonu kontaktowego. Przyślijcie nam swoje historie opowiadające o wpływie krwiodawstwa na Wasz życie na adres marketing@rckik-katowice.pl.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: