Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Krajowy Program Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) podało 13 września 2021 r. na swojej stronie internetowej informację, że Rada Ministrów przyjęła „Krajowy Program Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu. Aktualizacja 2021-2027, polityka publiczna z perspektywą do roku 2030”. Przyjęty dokument określa ramy strategiczne na najbliższe lata dla działań służących dalszemu ograniczaniu ubóstwa, rozwijaniu usług społecznych oraz wspieraniu integracji społecznej.

Głównym celem przyjętej polityki publicznej w perspektywie do roku 2030 jest redukcja ubóstwa i wykluczenia społecznego oraz poprawa dostępu do usług świadczonych w odpowiedzi na wyzwania demograficzne.

Określone w dokumencie priorytety i działania koncentrują się na obszarach:
• przeciwdziałania ubóstwu i wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży,
• przeciwdziałania bezdomności,
• rozwijania usług społecznych dla osób z niepełnosprawnościami, osób starszych i innych osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu,
• wspierania osób i rodzin poprzez działania instytucji pomocy społecznej oraz działania podmiotów ekonomii społecznej,
• wspierania integracji cudzoziemców poprzez rozwój usług społecznych dla migrantów oraz ich integracji na rynku pracy.

Jednocześnie MRiPS informuje, że przyjęty dokument ustanawia ramy strategiczne zarówno dla działań ogólnokrajowych, jak i regionalnych. Umożliwia tym samym planowanie i realizację przedsięwzięć w obszarze przeciwdziałania ubóstwu i wykluczeniu społecznemu, które mogą być finansowane tak ze środków krajowych, jak i ze środków funduszy UE z perspektywy finansowej na lata 2021 – 2027.

Problem Ubóstwa i Wykluczenia Społecznego ma zasięg światowy, krajowy ale i lokalny – powiatowy, miejski czy gminny. Ważnym jest aby w dobie cyfryzacji, nowinek technologicznych osoby dotknięte właśnie ubóstwem, bezdomnością czy wykluczeniem społecznym mogły liczyć na pomoc ze strony nie tylko organizacji pozarządowych czy ośrodków pomocy społecznej ale również samorządu krajowego.

AK, MRiPS

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-09-15 20:43:08
miriam11: Bieda, ubóstwo, wykluczenie społeczne to straszna rzecz. Ale czy aby na pewno są to zawsze sytuacje niezawinione przez delikwenta? Dlaczego mam pomagać osobie która w du... miała robote przez całe życie? Albo wolał z kolegami w parku piwkiem się raczyć lub może pobierała rożne benefity na swoje bombelki. I do roboty nie zagnosz, a potym znowu POMOCYYYY
2021-09-15 20:49:16
miriam11: I potym zwykły normalny pracujący człowiek zamiast z nowej cesty musi cieszyć się z pomocy bliźnim.
2021-09-15 20:50:03
miriam11: Tak wiem są różne przypadki.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: