Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kosztowna rekonstrukcja

- W tym tygodniu ma zostać ogłoszony przetarg na naprawę pomnika Mieszka I – poinformowała Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

Burmistrz dodała, że na ten cel zabezpieczono środki w budżecie miasta. To 300 tys. złotych. Połowa tej kwoty pochodzi z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Pracami konserwacyjnymi ma zostać objęta nie tylko figura, ale także cały postument.

Według listopadowych zapowiedzi przedstawicieli cieszyńskiego Ratusza, do rekonstrukcji twarzy Mieszka I, założyciela pierwszej linii Piastów, ma zostać wykorzystany odlew, znajdujący się w jednym z muzeów we Wrocławiu.
Figura uległa zniszczeniu w nocy z 17 na 18 wrześnie ubiegłego roku. Początkowo uważano, że dokonali tego wandale. W styczniu br. śledczy poinformowali, że na miejscu zdarzenia nie stwierdzono udziału osób trzecich. Figura przewróciła się z powodu złego stanu technicznego. Nastąpiła m.in. korozja elementów metalowych podtrzymujących pomnik.

Pomnik znajduje się obecnie na teren Miejskiego Zarządu Dróg. To MZD administruje miejscem, na którym stoi pomnik. Mieszko żył on na przełomie XIII i XIV w. Jego pomnik został odsłonięty w 1931 r. z inicjatywy ówczesnego burmistrza Cieszyna ks. Józefa Londzina. Twórcą posągu z brązu, który stanął na cokole, był Jan Raszka. Mieszko został usunięty z pomnika podczas II wojny światowej. Powrócił na swoje miejsce w 1957 r.

(ach)

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-12-07 15:59:55
OWCZARZY1: Figura przewróciła się z powodu złego stanu technicznego. Nastąpiła m.in. korozja elementów metalowych podtrzymujących pomnik. Teraz trzeba pociągnąć konserwatora zabytku za taki stan niech teraz płaci z własnej kasy za remont ! ! !
2023-12-07 16:45:15
"tom": ... coś Ty OWCZARZY1: to konserwator i jego przyjaciele skorzystają na tej wywrotce. Jak myślisz, któż mógł wycenić rekonstrukcje twarzy, w dodatku z istniejącego modelu nie własnych zdolności i czyszczenie kamienia na 300 tyś, jak nie konserwator. Na wolnym rynku za tą forsę można się spodziewać nowego obelisku z odlaną figurą w tym kształcie. Konserwatorzy się cenią niestety bardziej niż twórczy artyści są doceniani ;-)
2023-12-07 17:10:33
Władek na skuterze: Jak na kocury są pieniądze to tym bardziej powinno być na coś co jest.tam od zawsze
2023-12-07 19:31:06
Ar--Ai: 400 tys. zł dostał z programu onkologicznego Ministerstwa Zdrowia na odchodne od PiS Rydzyk - łączna kwota jaką PiS temu oszustowi z naszych podatków przekazał w zamian za poparcie z ambon to 400 mln zł. Jakieś pytania?
2023-12-07 19:34:21
Ar--Ai: "od zawsze" to tam było popiersie cesarza Franciszka Józefa, i to ono powinno zostać przywrócone a nie komunistyczna fałszywka
2023-12-07 21:48:07
"tom": ... gdybyś czytał do końca lub przynajmniej ze zrozumieniem Ar-Al-Ai, tobyś wiedział że "...pomnik został odsłonięty w 1931 r. z inicjatywy ówczesnego burmistrza Cieszyna ks. Józefa Londzina. Twórcą posągu z brązu, który stanął na cokole, był Jan Raszka." i to nie była komunistyczna fałszywka habsburski pomiocie
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: