Kosili, żęli, młócili i klepali

W sobotę 4 sierpnia na terenach przy kompleksie Drzewiarza w Jasienicy po raz 5. została zorganizowana impreza plenerowa, która swoim charakterem nawiązuje do dawnych tradycji żniw na Śląsku Cieszyńskim i związanych z tym zwyczajów.


Coraz szerzej zdobywa sobie uznanie idea zachowania tradycji naszych przodków, ich życia, ciężkiej pracy, ale też wesołej zabawy, wieńczącej wzmożony trud letnich miesięcy pory żniw – mówił wójt Janusz Pierzyna otwierając turniej. Wójt przywitał też gości powiatowego turnieju żniwowania, m.in. starostę bielskiego Andrzeja Płonkę, wójta sąsiedniego Jaworza Radosława Ostałkiewicza oraz delegację Gut, zaprzyjaźnionej miejscowości w Republice Czeskiej.

Siedem reprezentacji żniwiarskich wyposażonych w kosy, sierpy i cepy stawiło się w Jasienicy, by walczyć w powiatowym Turnieju Żniwowania. Na imprezę plenerową, zjechały drużyny z sołectw Iłownica, Jasienica, Wieszczęta, Rudzica, Roztropice i sąsiadujących gmin drużyny: z Jaworza oraz z Jasienicy Dolnej z gminy Łambinowice w woj. Opolskim. Reprezentanci drużyn zmierzyli się w czterech konkurencjach: żęcie sierpem, koszenie kosą, młócenie cepem i klepanie kosy. W konkurencji żęcia sierpem i koszenie kosą liczył się czas i jakość koszenia zboża, przy młóceniu cepem ocenie podlegała waga wymłóconego zboża, przy klepaniu kosy jakość wyklepania oraz technika, z kolei drużynowe koszenie kosą sprawdzało umiejętność współpracy.

Wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna podczas dekoracji zwycięzców pogratulował uczestnikom konkursu, którzy tak umiejętnie korzystali z tradycyjnych technik rolniczych. – Dziś wszystkie te proste urządzenia wyparła powszechna mechanizacja. Wiele osób spośród uczestników nawet nie pracuje w branżach bezpośrednio związanych z rolnictwem. A jednak coraz powszechniej uznają, że chcą sami poczuć, jak w ciężkim trudzie zdobywali chleb ich dziadkowie i pradziadkowie. Zależy im, aby stać się częścią tej wielowiekowej tradycji polskiej wsi, o której coraz głośniej mówimy z dumą. Nasi przodkowie są dziś dla nas prawdziwym wzorem – mówił wójt Janusz Pierzyna.

Oprócz turnieju odbyły się warsztaty pieczenia chleba, występy zespołów regionalnych „Dudoski” i Zespołu Śpiewaczego z Czech. W międzyczasie publiczność oglądała pokaz walk i zabaw średniowiecznych w wykonaniu Chorągwi Żywieckiej. Święto zakończył koncert zespołu „ Mariusz Kalaga & Trio ” oraz impreza taneczna z zespołem „Secret Duo”.

Wyniki powiatowego turnieju żniwowania metodami tradycyjnymi „Josiynicki żniwowani 2018”

Żęcie sierpem:

I miejsce Sołectwo Iłownica

II miejsce Sołectwo Jasienica

III miejsce  Sołectwa Rudzica

Koszenie kosą:

I miejsce Sołectwo Rudzica

II miejsce Gmina Jaworze

III miejsce Sołectwo Jasienica  

Młócenie cepem:

I miejsce Sołectwo Jasienica

II miejsce Sołectwo Iłownica

III miejsce Gmina Jaworze

Klepanie kosy:

I miejsce Sołectwo Jasienica

II miejsce Sołectwo Rudzica

III miejsce Sołectwo Roztropice

Klasyfikacja generalna:

I miejsce Sołectwo Jasienica

II miejsce Sołectwo Iłownica

III miejsce Sołectwo Rudzica

Przyznano również nagrodę specjalną za najlepsze prezentację grupy, tj. dla Gminy Jaworze.

mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją