Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 4/17 - Kościół Zielonoświątkowy - Zbór ''Betel'' w Ustroniu

Historia dzisiejszego ustrońskiego Zboru ''Betel'' rozpoczęła się w 1913 roku. Był on pierwszym zborem Związku Stanowczych Chrześcijan, który powstał trzy lata wcześniej na Śląsku Cieszyńskim. Tworzyły go osoby wykluczone ze ''Społeczności Chrześcijańskiej'' (pietystycznej grupy działającej w ramach Kościoła luterańskiego) po przyjęciu poselstwa zielonoświątkowego.

W 1912 roku pracę zawodową w hucie w Trzyńcu rozpoczął 17-letni Adolf Małysz z Ustronia. To właśnie tutaj poznał wierzących ludzi ze zboru Stanowczych Chrześcijan w Nieborach (który powstał 4 lata wcześniej). Po niedługim czasie zamieszkał w domu Józefa Kajfosza w Nieborach, w którym rozpoczął nowe życie z Bogiem. Jego śladem poszli również jego rodzice, a także wiele innych osób, co doprowadziło do powstania zboru w Ustroniu w 1913 roku. Pierwsze zgromadzenia odbywały się w starym domku góralskim (przy ul. Hutniczej 8) ojca Adolfa, Jerzego Małysza, który został pierwszym przełożonym zboru.

Brat Adolf od samego początku był bardzo aktywny - chodził po domach nieznanych sobie ludzi i zwiastował im ewangelię. Organizował również spotkania wieczorne, na które zapraszane były nowe osoby. Ewangelię głosił również w innych miejscowościach, dzięki czemu powstały małe grupki wierzących w Jaworzu i Wiśle. Pomieszczenie w domu Jerzego Małysza okazało się niewystarczające, dlatego w 1916 roku dobudowano duży pokój na poddaszu, do którego przeniesiono nabożeństwo.

Cztery lata później, brat Adolf ożenił się z Zuzanną, która pomagała mu w pracy dla zboru. Adolf Małysz był z zawodu szewcem i miał swój warsztat, w którym działał do południa. Później, razem z Zuzanną, odwiedzał domy ludzi. Ich praca miała daleki zasięg - chodzili piechotą z Ustronia m.in. do Jawornika, Wisły-Głębiec, na Salmopol, na Żłabinę, Wróblonki, Wyrchmalinki i na Kałużę. W tym samym roku Adolf został przełożonym zboru.

Dobudowany pokój w domu Małyszów rozwiązał sprawę tylko na chwilę, dlatego w 1923 roku zbór przystąpił do budowy kaplicy. Otwarcie sali modlitwy, dobudowanej do mieszkania, miało miejsce już 1 listopada 1923 roku. Zborowi służyła aż do 1985 roku. Przed wybuchem II wojny światowej Zbór Stanowczych Chrześcijan liczył ok. 150 członków. Okupacja niemiecka przerwała jego pracę, wielu członków (w tym brat Adolf i cała jego rodzina) zostało wywiezionych na przymusowe roboty do Rzeszy. W domu Małyszów zamieszkał obywatel niemiecki, który przebudował salę na warsztat szewski i magazyny. Małyszowie powrócili do swego domu po zakończeniu wojny.

Przywrócono regularne nabożeństwa. Przez około dwa lata odbywały się one w prywatnym mieszkaniu brata Pawła Cieślara w Ustroniu, później powrócono do spotkań w starym domu modlitwy u Małyszów. W 1957 roku brat Adam Kupka zastąpił na stanowisku przełożonego brata Adolfa Małysza, który zmarł 8 stycznia 1962 roku. Kolejni przełożeni nie zagrzewali zbyt długo miejsca w Ustroniu (Adam Kupka i Andrzej Wisełka wyjechali na stałe w Bieszczady, natomiast brat Andrzej Cieślar - po dotarciu nauki braci norweskich do Polski - przyłączył się do zboru w Wiśle Malince, gdzie przyjęto wspomnianą doktrynę).

W latach 1977 - 1987 (wówczas przełożonym był brat Michał Hydzik) zbór ustroński powiększył się z 65 do 282 członków, co spowodowało konieczność budowy nowego obiektu. Prace nad nową kaplicą trwały wyjątkowo krótko jak na tamte czasy - cztery lata (1981-1985). W 1985 roku zbór przyjął nazwę "Betel". W tym czasie przyczynił się do powstania dwóch nowych zbiorów - w Jastrzębiu-Zdroju oraz w Żorach. "Betel" rozpoczął służbę wśród więżniów i - jako pierwszy w Polsce - wśród alkoholików. Zbór posiadał dwie placówki - w Skoczowie i Dzięgielowie - i liczył 420 wiernych.

Rozwiązanie Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego przyczyniło się m.in. do powstania Kościoła Zielonoświątkowego, w skład którego wszedł również ustroński "Betel". Prezbiterem nowopwstałego Kościoła został wybrany pastor Michał Hydzik, dlatego ustroński zbór potrzebował nowego pastora - powołany został brat Andrzej Luber, rektor Seminarium Teologicznego w Ustroniu. Od 1989 roku "Betel" zaczął prowadzić pracę wśród dzieci z Państwowego Pogotowia Opiekuńczego dla dzieci w Bielsku-Białej.

W 1999 roku przestała funkcjonować placówka w Skoczowie. W 2004 roku zbór przechodził kryzys, który spowodował rozwiązanie Rady Starszych zboru w obecności Prezbitera Okręgowego. Rada Kościoła powołała brata Michała Hydzika na pastora komisarycznego Zboru "Betel" w Ustroniu, (który równocześnie pełni też funkcję pastora Zboru "Filadelfia" w Bielsku-Białej). W październiku 2005 roku odbyło się oficjalne powołanie Michała Hydzika na pastora zboru, powstała również nowa Rada Starszych. Według danych z 2013 roku, zbór "Betel" liczy 281 członków.

Od 2014 roku pastorem Zboru jest Bogusław Wrzecionko.

Kościół Zielonoświątkowy - Zbór "Betel"
ul. Daszyńskiego 75
43-450 Ustroń
tel.: (33) 854 32 76
http://www.betel.kz.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-03-26 19:14:49
Bubaszak: Ta nazwa Betel to brzmi jak imię jakiegoś demona.To typowe dla sekt stela jakiś chrześcijański okultyzm.Działanie wśród kryminalistów i alkoholików to takie zbieranie szumowin do tego ścieku zwanego chrześcijaństwem które niszczy Polskę już ponad tysiąc lat.
2017-03-26 21:49:14
Wyborca 456: Przykro się czyta takie komentarze jak niejakiego \&quot;Bubaszaka\&quot;.<br />A ciekawe do kogo Chrystus się zwracał i dla kogo przyszedł ? Właśnie do tych, którzy potrzebują lekarza; do biednych, chorych, wykluczonych, wdów, szumowin. Z kryminalistą nawet jako ostatnim rozmawiał przed swoją śmiercią na krzyżu. Ale skąd taki Bubaszak ma o tym wiedzieć jak widać ewidentnie, że nie jest w temacie i nie pojmuje podstaw chrześcijaństwa.<br />Zresztą jaki pseudonim taka wypowiedź; bubaszasta.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: