Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 28/16 - Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce (Istebna)

Budowa kaplicy na Stecówce rozpoczęła się w październiku 1957 roku. Trzy miesiące później jej poświęcenia dokonał ks. Adolf Gawłowski. W następnym roku dobudowano do niej wieżę i zakrystię. Tak rozpoczyna się historia, która mogłaby posłużyć dobremu filmowemu scenariuszowi (warto dodać, że Stecówka i film mają ze sobą wiele wspólnego).

1 września 1971 roku Stecówce został przydzielony pierwszy stały duszpasterz - rektorem kaplicy został ks. Antoni Goliasz. Niemal rok później, jego opiece zostali oddani mieszkańcy, którzy wcześniej należeli do parafii Jezusa Dobrego Pasterza w Istebnej. W 1979 roku rozpoczęło się pierwsze nawiedzenie rodzin przez Kopię Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Na pamiątkę tego wydarzenia na Leszczynie przy drodze pod lasem umieszczono kapliczkę z figurką Matki Bożej.

Dwa lata później - dekretem ks. bp. Herberta Bednorza - ks. Goliasz został przeniesiony do parafii św. Bartłomieja w Koniakowie. Na Stecówce zastąpił go wówczas ks. Marian Kubecki. W kwietniu 1982 roku otrzymano pozwolenie na budowę probostwa.

Dwanaście lat po tym wydarzeniu, ks. Marian Kubecki został przeniesiony do parafii św. Małgorzaty w Dębowcu; na nowego administratora parafii na Stecówce mianowano ks. Jana Gawlasa. Ważnymi wydarzeniami kościoła pod koniec XX wieki były także: pielgrzymka Jana Pawła II w 1995 roku (delegacja parafii spotkała się z Ojcem Świętym w Skoczowie dn. 22 maja); rozbiórka, a następnie wzniesienie kościoła filialnego w Mlaskawce; a także peregrynacja Kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego w parafii na Stecówce.

W nocy z 30. na 31. lipca 2000 roku włamano się do parafialnej świątyni. Jak okaże się trzynaście lat później, nie była to najtragiczniejsza noc w historii tego kościoła. Zanim jednak przejdziemy do tematu pożaru, warto wspomnieć, że w 2011 roku kościół na Stecówce gościł ekipę filmową - to właśnie tutaj nakręcono scenę ślubu w "Och, Karol 2".

3 grudnia 2013 roku kościółek stanął w płomieniach. Przyczyną tragedii było zwarcie instalacji elektrycznej. Na naszej stronie bardzo często wspominaliśmy o tym wydarzeniu oraz o postępach prac nad odbudową świątyni. Oto kilka z naszych archiwalnych artykułów:


Proboszczem Parafii Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce jest obecnie ks. Grzegorz Kotarba. 

Porządek nabożeństw, wraz z intencjami, jest na bieżąco aktualizowany na stronie: http://parafiastecówka.pl/index.php/intencje.

Już niedługo powinniśmy poznać termin Mszy św. poświęcenia odbudowanego kościoła. O tym wydarzeniu na pewno poinformujemy Was na naszej stronie.

Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej - Istebna-Stecówka
43-470 Istebna
Stecówka 955
tel. (33) 855 52 59
http://parafiastecówka.pl

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: