Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 27/15 - Klasztor Braci Mniejszych - Franciszkanów

Obecny klasztor Braci Mniejszych - Franciszkanów to część kompleksu klasztornego Jezuitów z XVII wieku, w skład którego wchodził również obecny kościół św. Krzyża (o którym pisaliśmy tydzień temu) oraz dzisiejszy budynek Starostwa Cieszyńskiego, będący niegdyś przyklasztorną szkołą dla młodzieży.

Pierwsze ślady obecności franciszkanów w Cieszynie pochodzą z XV wieku. Aby jednak poznać współczesną historię zakonu, musimy przenieść się zaledwie o 20-30 lat wstecz. W 1987 roku Urząd Miasta w Cieszynie wystawił wspomniany budynek do licytacji. Od 1802 roku, aż przez następnych 130 lat, mieściła się w nim biblioteka ze zbiorami muzealnymi ks. Leopolda Szersznika. Po II wojnie światowej był on wykorzystywany przede wszystkim na mieszkania dla funkcjonariuszy państwowych.

Wspomnianą licytację wygrała osoba świecka, która przekształciła budynek na hotel. Po niedługim czasie został ponownie wystawiony na sprzedaż. Ostatecznie kupiła go Prowincja Braci Mniejszych Franciszkanów z Katowic, a  następnie został wydzierżawiony Apostolatowi ”Signum Magnum” z Rybnika, który w 1994 roku zapoczątkował tu działalność hotelu ”Rafael”.

Dwa lata później zarząd franciszkańskiej Prowincji zakonnej zadecydował o zaprzestaniu działalności hotelowej oraz o utworzeniu w tym miejscu bursy dla młodzieży. W 2005 roku bracia otrzymali w dzierżawę od diecezji bielsko-żywieckiej Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego.

Cztery lata później, za zgodą władz zakonnych, zrezygnowano z działalności bursy. W jej miejsce utworzono dom rekolekcyjny dla całej prowincji zakonnej. Jego działalność rozpoczęła się w styczniu 2010 roku.

Bracia Mniejsi - Franciszkanie zajmują się przede wszystkim duszpasterstwem:

- szpitalnym (w Szpitalu Śląskim)
- Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Cieszynie
- Domu Spokojnej Starości w Cieszynie
- sióstr zakonnych
- więziennym - Zakład Karny w Cieszynie.

Przy klasztorze działa Hospicjum domowe im. św. Łukasza Ewangelisty (zajmujące się opieką ludzi chorych leżących w domach, a także pomagające bezdomnym - placówka wydaje miesięcznie ponad 1500 obiadów) oraz wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. 

Klasztor Braci Mniejszych - Franciszkanów
ul. Szersznika 3
43-400 Cieszyn
tel. (33) 852 43 57
http://www.cieszyn.franciszkanie.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: