Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 24/16 - Parafia pw. Św. Anny w Ustroniu-Nierodzimiu

''W najbardziej na północ wysuniętej części Ustronia, w Nierodzimiu, nieco na uboczu, a w lecie ledwo dostrzegalny wśród wysokich drzew, stoi drewniany kościół p.w. św. Anny. Przyciąga swoją tajemniczością i pięknem okolicy.'' - takie słowa czytamy na stronie głównej nierodzimskiej parafii. Jak wyglądała historia tego miejsca?

Nie wiemy dokładnie kiedy powstał pierwszy kościół, który znajdował się w tym miejscu. Pewnym jest, że wielki pożar, jaki nawiedził Skoczów początkiem kwietnia 1713 roku. To właśnie wtedy spaliła się m.in. fara razem z archiwum i metrykami, w tym dokumenty, które dotyczyły świątyni w Nierodzimiu.

Pierwsza kaplica zaczęła popadać w ruinę. W połowie XVIII w. istniało ogromne zagrożenie jej zawaleniem. Na tym samym miejscu postanowiono więc wybudować nowy kościół. Nierodzim należał wówczas do właściciela Hermanic, Antoniego Goczałkowskiego. Nowa świątynia została poświęcona w 1769 roku przez skoczowskiego proboszcza Józefa Nepomucena Walderę. Patronką kościoła została św. Anna.

Po odbudowie w świątyni nie było ani podłogi, ani ławek, zyskał je dopiero dwadzieścia lat później, od kiedy przeszła ona pod patronat Alberta, księcia saksocieszyńskiego. Kościół nierodzimski przeszedł dwa gruntowne remonty w drugiej połowie XX wieku: w latach 1965-1966 oraz 1998-1999.

Świątynia jest konstrukcji zrębowej, kryta gontem. Nadbudowana w 1938 roku wieża posiada zgrabny hełm zwieńczony latarnią. Wyposażenie wnętrza jest późnobarokowe. Szczególną uwagę zwraca główny obraz ołtarzowy św. Anny Samotrzeć (z Maryją i Dzieciątkiem Jezus) z 1704 roku oraz rokokowa ambona. Kościół otacza cmentarz z dorodnymi lipami. 
Proboszczem parafii jest ks. Maciej Jenkner.

Msze święte odbywają się:
- w niedziele i święta: 7:30, 9:30, 11:30
- w poniedziałki i wtorki: 8:00
- w środy, czwartki, piątki i soboty: 18:00 (w okresie zimowym o 17:00)

Kancelaria parafialna jest otwarta w środy i piątki po mszy świętej (z wyjątkiem świąt państwowych i kościelnych oraz pierwszego piątku miesiąca).

Parafia pw. Św. Anny w Ustroniu-Nierodzimiu
ul. Zabytkowa 23
43-450 Ustroń
Tel: (33) 854 24 43; 506 972 978
http://www.nierodzim.wiara.org.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: