Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 2/17 - Parafia Miłosierdzia Bożego w Bąkowie

Bąków to wieś należąca do gminy Strumień. Kiedyś była przysiółkiem wsi Rychułd - dziś jest na odwrót. Powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XIV w. Dziś opowiemy o miejscowej parafii Miłosierdzia Bożego.

Nazwa wsi pochodzi od nazwy - prawdopodobnie - właściciela o nazwisku Bąk. W czasach, gdy była przysiółkiem Rychułdu, jej mieszkańcy byli potrzebni głównie do pracy w folwarku oraz przy hodowli ryb. Bąków rozwijał się znacznie wolniej niż Rychułd, w którym indywidualni chłopi wycinali coraz to większe obszary leśne pod uprawę. Sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero w XIX wieku.

To właśnie wtedy obie wsie zyskały wspólnego wójta i urząd gminny Bąków - Rychułd, co trwało aż do zakończenia II wojny światowej. Pierwszym wójtem po I wojnie św. był Paweł Krupa, a ostatnim do 1939 r. Karol Mrowiec.

Znaczna odległośc od parafii strumieńskiej spowodowała pojawienie się pomysłu budowy kościoła w Bąkowie - inicjatywę przypisuje się ks. proboszczowi Oskarowi Kuśce. Specjalnie wybrany komitet powstał w 1987 roku. Prace budowlane rozpoczęto na działce odkupionej od państwa Wiśniewskich. Trzy lata później, 1 lipca 1990 roku, dekretem biskupim została powołana parafia Miłosierdzia Bożego w Bąkowie.

W 1996 roku parafia otrzymała trzy dzwony, poświęcone Miłosierdziu Bożemu, Matce Bożej i Janowi Sarkandrowi. Pierwszą Mszę Świętą w bąkowskim kościele, zbudowanym według projektu prof. Adama Lisika, sprawowano w uroczystość św. Barbary - 4 grudnia 1997 r. Niedługo później, w połowie następnego roku, gościła tutaj Matka Boża Częstochowska w kopii jasnogórskiej, peregrynująca wówczas w w diecezji bielsko-żywieckiej. To wydarzenie upamiętnia witraż w bocznej kaplicy.

W kościele Bożego Miłosierdzia znajduje się również drewniana figura św. Faustyny, ofiarowana przez rzeźbiarza z jednej z okolicznych miejscowości.

Proboszczem parafii w Bąkowie jest ks. kan. Jan Palka.

Msze święte odbywają się:
- w niedziele i święta: 8:00, 10:30
- w soboty: 17:00, 18:00 (czerwiec - wrzesień)

Parafia Miłosierdzia Bożego w Bąkowie

ul. Główna 44
43-246 Strumień
tel.: (33) 857 11 29

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją