Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 20/16 - Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Mateusza w Ogrodzonej

Pierwsza wzmianka o Ogrodzonej pojawia się w dokumentach z 1223 roku, zaś o miejscowym kościele w 1447 roku, w spisie świętopietrzy archidekanatu opolskiego. Prawie sto lat później, dokładnie w 1529 roku powstał tutaj murowany kościół z prezbiterium w stylu gotyckim oraz z drewnianą wieżą.

Tak jak w przypadku wielu świątyń, także ta w Ogrodzonej trafiła w okresie reformacji do rąk protestantów (w latach 1572-1610).
Jak czytamy w zapisach wizytacji kanonicznej archidiakona Bartłomieja Reinholda z 1652 roku wynika że kościół w Ogrodzonej - w przeciwieństwie do innych filii Fary Cieszyńskiej (w Kisielowie, Pogwizdowie, Łąkach i Zamarskach) był wówczas w rękach katolików.

Po raz pierwszy notka o św. Mateuszu Apostole jako o patronie świątyni w Ogrodzonej pojawiła się w raporcie kolejnej wizytacji w 1679 roku. Czytamy w nim: (kościół) "ma główny ołtarz i dwa boczne, tabernakulum oraz chrzcielnicę. Nie posiada posadzki tylko zwykłe klepisko". W 1784 roku Ogrodzona stała się lokalią z Kisielowem (jako jej filią). To właśnie od tego czasu prowadzone są księgi parafialne. Około 20 lat później doszło do włamania i zrabowania ze świątyni cenniejszych rzeczy.

Obecny kościół został zbudowany w 1855 roku (głównie dzięki zasługom ks. Jerzego Onderka), jego poświęcenia dokonał Wikariusz Generalny z Cieszyna - ks. prałat Antoni Helma. Rok później rozebrano stary kościół, który stał poniżej obecnego probostwa. W kolejnych latach ufundowano stacje Drogi Krzyżowej oraz nabyto nowe figury (m.in. Serca Pana Jezusa czy Matki Boskiej i św. Józefa), a także zamontowano organy.

W 1927 roku ks. dziekan Jan Sikora poświęcił nowy cmentarz. Osiem lat później do kościoła wprowadzono prąd elektryczny. Za staraniem ks. Eugeniusza Brzuski dokonano w 1936 roku gruntownej renowacji wnętrza świątyni oraz ufundowano nowy ołtarz główny, uporządkowano też stary cmentarz. W trakcie II wojny światowej okupanci zarekwirowali dwa dzwony. 3 maja 1945 roku do Ogrodzonej wkroczyły wojska radzieckie, które w nocy włamały się do kościoła w poszukiwaniu skarbów - zabrali oni m.in. stroje ministrantów oraz obrusy ołtarzowe.

Rok później ustawiono przy drogach lokalnych krzyże kamienne, a w same świątyni - tablicę pamiątkowo ku czci ks. Alfonsa Latochy, aresztowanego w 1941 roku przez okupanta niemieckiego i zmarłego podczas transportu więźniów z Oświęcimia do Dachau. Trzynaście lat po wojnie zamontowano i poświęcono nowe dwa dzwony, w kolejnych latach przeprowadzono prace remontowe, m.in. wieży; wyposażono również nową zakrystię oraz salkę katechetyczną. W 1975 (podczas malowania) i 1979 roku doszło do kolejnych kradzieży w kościele, podczas których zniknęły m.in. ambona, boczne ołtarze, obrazy oraz... dywany.

Parafia obejmuje ponad 1300 wiernych w miejscowościach: Ogrodzona, Gumna, Kisielów, Łączka. Z parafii pochodzą dwie siostry zakonne. Obecnym proboszczem jest ks. Wiesław Kondziołka.

Msze święte odbywają się:
 - w niedziele - o 8:00 i 11:00
- w soboty - o 18:00 (od października do marca - o 17:00)

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Mateusza w Ogrodzonej
Ogrodzona 33
43-426 Dębowiec
tel. (33) 853 38 97
http://www.ogrodzona.cieszyn.pl/index.php/kosciol-rzymsko-katolicki

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: