Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 19/15 - Kościół Świetej Trójcy w Cieszynie
Początkowo wspomniana cieszyńska księżna zakupiła część ogrodów obok murów miejskich na potrzeby utworzenia cmentarza, ze względu na szalejące ówcześnie zarazy. W 1594 roku powstał obecny murowany, gotycko-renesansowy budynek świątyni. Warto dodać, że w okresie kontrreformacji był najdłużej pozostającym kościołem w rękach ewangelików (do 1653 roku).
W 1659 roku do budynku dobudowano kaplicę grobową. Na jej miejscu obecnie stoi murowana, neogotycka wieża z 1864 roku, na której wisi duży pęknięty dzwon z orłem i herbem Cieszyna z 1641 roku, ufundowany przez księżną Elżbietę Lukrecję. Ponadto w zewnętrzne ściany wieży wmurowano renesansowo-barokowe epitafia. Jedna z płyt pochodzi z nagrobka Gabriela Gerloffa, który był ostatnim cieszyńskim mincerzem.
Na wspomnianym wcześniej cmentarzu (który funkcjonował do 1883 roku), oprócz ofiar epidemii, pochowano wielu zasłużonych dla miasta obywateli, w tym ks. Leopolda Szersznika - twórcę biblioteki i muzeum w Cieszynie. Z biegiem lat cmentarz został przekształcony w park, w którym do dziś zachowało się kilka starych nagrobków.
Msze święte odbywają się w niedziele o godz. 11:00.
Kościół Świętej Trójcy w Cieszynie
ul. dr. Jana Michejdy
43-400 Cieszyn
http://parafiamagdaleny.pl/parafia/kosciol-swietej-trojcy
PD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.