Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 19/15 - Kościół Świetej Trójcy w Cieszynie

W dzisiejszym artykule opiszemy kościół powstały dzięki staraniom księżnej Katarzyny Sydonii oraz protestanckiej społeczności Cieszyna. Mowa o miejscowym Kościele Świętej Trójcy, znajdującym się obecnie przy placu ks. Londzina. Pierwsza, drewniana kaplica została postawiona w tym miejscu w 1585 roku.

Początkowo wspomniana cieszyńska księżna zakupiła część ogrodów obok murów miejskich na potrzeby utworzenia cmentarza, ze względu na szalejące ówcześnie zarazy. W 1594 roku powstał obecny murowany, gotycko-renesansowy budynek świątyni. Warto dodać, że w okresie kontrreformacji był najdłużej pozostającym kościołem w rękach ewangelików (do 1653 roku).

W 1659 roku do budynku dobudowano kaplicę grobową. Na jej miejscu obecnie stoi murowana, neogotycka wieża z 1864 roku, na której wisi duży pęknięty dzwon z orłem i herbem Cieszyna z 1641 roku, ufundowany przez księżną Elżbietę Lukrecję. Ponadto w zewnętrzne ściany wieży wmurowano renesansowo-barokowe epitafia.  Jedna z płyt pochodzi z nagrobka Gabriela Gerloffa, który był ostatnim cieszyńskim mincerzem.

Na wspomnianym wcześniej cmentarzu (który funkcjonował do 1883 roku), oprócz ofiar epidemii, pochowano wielu zasłużonych dla miasta obywateli, w tym ks. Leopolda Szersznika - twórcę biblioteki i muzeum w Cieszynie. Z biegiem lat cmentarz został przekształcony w park, w którym do dziś zachowało się kilka starych nagrobków.

Msze święte odbywają się w niedziele o godz. 11:00.

Kościół Świętej Trójcy w Cieszynie
ul. dr. Jana Michejdy
43-400 Cieszyn
http://parafiamagdaleny.pl/parafia/kosciol-swietej-trojcy

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: