Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 16/15 - Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Kończycach Małych

O parafii w Kończycach wspomina już sprawozdanie z poboru świętopietrza z 1335 roku w diecezji wrocławskiej, sporządzone przez nuncjusza papieskiego Galharda z Cahors. Co prawda, trudno rozstrzygnąć czy chodziło w nim o Kończyce Małe czy Wielkie, jednak wiele wskazuje na to, że obie parafie spłacały świętopietrze wspólnie.

W czasach reformacji, istniejący dotąd kościół w Kończycach Małych, dostał się w ręce protestantów. Dopiero w 1654 roku powrócił do lokalnej, katolickiej społeczności. Obecna świątynia została wybudowana w 1713 roku. Obok niej stanęła drewniana wieża, która dopiero sto lat później została zastąpiona murowaną. Do 1909 roku kościół był filią parafii św. Anny w Pruchnej; to właśnie wtedy, dnia 18 listopada została reeregowana parafia Kończyce Małe.

Działanie wojenne z końca II wojny światowej spowodowały, że kościół został poważnie uszkodzony i splądrowany.  W tamtej sytuacji, nietknięty został łaskami słynący obraz matki Boskiej Kończyckiej, który (wraz z ołtarzem) został odnowiony, oczyszczony i zabezpieczony przed wilgocią i próchnieniem w 1962 roku.        

Święty obraz pochodzi z XV wieku. Sprowadzony został prawdopodobnie ze Słowacji lub z Moraw przez miejscowego dziedzica. Od 10 września 1980 roku, co tydzień odprawiana jest nowenna do Matki Bożej Kończyckiej, a od 10 maja 1985 (w każdy drugi piątek miesiąca) parafianie i pielgrzymi gromadzą się na modlitewnym czuwaniu nocnym, które obecnie trwa od godziny 19:00 do 23:00. 16 listopada 1999 w parafii ustanowiono lokalne sanktuarium maryjne.

Obecnym proboszczem parafii jest ks. Bogdan Biel, a wikariuszem ks. Marek Kulig. Przy kościele działa m.in. koło misyjne, które prowadzi pomoc m.in. dla Ośrodka CALM w Namugongo (Uganda) dla chłopców z ulicy.

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Kończycach Małych

ul. Myśliwska 2
43-419 Kończyce Małe
tel. (32) 469 34 08

http://www.konczycemale.duszpasterstwa.bielsko.pl

POPRZEDNIE ARTYKUŁY Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-09-27 13:50:25
maku: Ks. Biel nie jest już proboszczem w parafii. Obecnie objął ją ks. Edward Kobiesa :)
2015-09-28 10:14:08
Bibulec: Nie ma Kończyc Dużych - są Wielkie....
2015-09-28 10:16:01
Bibulec: \"Co prawda, trudno rozstrzygnąć czy chodziło w nim o Kończyce Małe czy Duże, jednak wiele wskazuje na to, że obie parafie spłacały świętopietrze wspólnie.\" - jak zawsze wiarygodne informacje.....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: