Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 12/15 - Parafia św. Bartłomieja w Hażlachu

Hażlach był jedną z siedemdziesięciu osad powstałych na przełomie XIII i XIV wieku na terenie nowo powstałego Księstwa Cieszyńskiego. W oparciu o różne źródła podejrzewa się, że tutejsza parafia powstała już podczas lokacji miejscowości.

W czasach Reformacji kościół w Hażlachu został przejęty przez protestantów; taki stan rzeczy utrzymał się do 1654 roku. Później działalność miejscowej parafii wygasła i została przydzielona do parafii w Kończycach Wielkich. O planach wybudowania nowego kościoła i ponownego usamodzielnienia się parafii w Hażlachu zaczęto myśleć na początku XX wieku.

Świątynia powstała w 1905 roku; rok później przeniesiono do niej trzy dzwony ze starego, drewnianego kościoła (rozebrano go w 1907 roku). Parafia hażlaska została erygowana dekretem ks. biskupa katowickiego Stanisława Adamskiego z dnia 22 grudnia 1931 roku. Odzyskała ona wszelkie pierwotne, przedreformacyjne prawa i obowiązki; dodatkowo została dołączona do Dekanatu Cieszyńskiego. W czasie II wojny światowej jeden z samolotów radzieckich zrzucił bombę, która upadła w okolicach świątyni - wybuch spowodował wypadnięcie wszystkich szyb w kościele i na probostwie. Po nastaniu pokoju, katolicka społeczność Hażlacha przystąpiła do usuwania szkód.  

Siłą haźlaskiej parafii jest aktywność jej członków - potwierdza to ogromna ilość wspólnot dających możliwość uczestniczenia w życiu religijnym i społecznym. W 1995 roku ukazał się pierwszy numer pisma parafii pw. Św. Bartłomieja w Hażlachu - „Natanel”. Wieloletnie tradycje śpiewu chóralnego kontynuuje miejscowy chór parafialny, reaktywowany jesienią 1987 roku. Jego opiekunem muzycznym i dyrygentem jest pan Mieczysław Goras.

Obecnym proboszczem parafii jest (od 2 lipca 1994 roku) ks. Andrzej Papoń, który jest również od 8 sierpnia 2000 roku wice dziekanatem dekanatu goleszowskiego.

Msze święte odbywają się:

  • w soboty: o godz. 18:00
  • w niedziele: o 7:30 i 10:30

W dni powszednie:

  • w poniedziałki, środy i piątki: 18:00 (po zmianie czasu - o 17:00)
  • we wtorki i czwartki - 7:00
  • w soboty - 8:00 (Msza św. szkolna)

Kancelaria urzęduje:

  • w poniedziałki, środy i piątki od godz. 16:00 - 18:00,
  • we wtorki i czwartki od godz. 7:30 - 9:00.


Parafia św. Bartłomieja w Hażlachu

ul. Kościelna 4

43-419 Hażlach

tel. 33 856 94 23

Strona internetowa: http://hazlach.net/

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-08-30 21:41:00
tulusa: co to tygodnik katolicki ?
2015-08-31 06:38:20
cd minerwa: Zyjemy w czasach, w ktorych najlatwiej kariere robi sie na kleczkach (czytaj na kleczaco). <br />Wiadomo reklama dzwignia handlu - gdzies trzeba reklamowac kleczniki i nakolanniki.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: