Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 30/16 - Parafia Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle-Głębcach

Drewniany domek Państwa Cichych był od 1977 roku pierwszym punktem katechetycznym w Wiśle-Głębcach. Z czasem właściciele zdecydowali się na sprzedanie nieruchomości (wraz z niewielkim terenem wokół) parafii, jednak sytuacja polityczna nie pozwoliła na budowę kaplicy. Dziś opiszemy historię Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle-Głębcach.

Od 1981 roku punktem w Głębcach opiekował się student teologii - Tadeusz Byrt. Pracował on w wiślańskiej parafii pod opieką ks. Karola Samca. Proboszcz zainicjował remont salki, w wyniku którego powstał dom katechetyczny. Budowa została zakończona w 1982 roku. Dzwon sprowadzono w okresie późniejszym.

Rok później po zakończeniu budowy kaplicy, w Szczecinie odbyła się ordynacja ks. Byrta. W tym samym czasie w Głębcach zaprowadzono regularne nabożeństwa i założono chór. Do czasu podziału wiślańskiej parafii, po każdym niedzielnym nabożeństwie ksiądz jeździł też odprawiać nabożeństwa w Istebnej. Kościoły w dolinach usamodzielniły się pod koniec 1994 roku.

Ks. Tadeusz Byrt został mianowany administratorem przez konsystorza. Po dwóch latach zbór w Głębcach wybrał go na swojego proboszcza. W tym samym okresie zakupiono dom, który przebudowano na parafię. Na Zgromadzeniu Parafialnym, które odbyło się 6 kwietnia 1997 roku, zbór podjął decyzję o powstaniu nowego kościoła. Uroczyste poświęcenie placu pod budowę miało miejsce 16 sierpnia 2004 roku. Kamień węgielny pod nową świątynię ułożono 12 sierpnia 2006 roku z z udziałem władz kościelnych, zaproszonych gości i władz miasta.

Stary kościół znajduje się przy ul. Spokojnej 4, 43-460 Wisła. Nowy został zbudowany na tej samej ulicy.

Nabożeństwa w "nowej" świątyni odbywają w każdą niedzielę na godzinę 9:00.

Plebania/kancelaria Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle-Głębcach
ul. Kopydło 66
43-460 Wisła
tel.: (33) 855 33 56
www.glebce.luteranie.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: