Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościół św. Rocha w Zamarskach pięknieje

Dokładnie rok temu informowaliśmy o zakończeniu prac konserwatorskich w kościele pw. Św. Rocha w Zamarskach. Konserwatorzy wrócili jednak do obiektu w 2021 roku i podsumowują kolejne działania.

Kościół św. Rocha w Zamarskach to zabytkowa, drewniana świątynia. Najstarszym elementem kościoła jest wieża – datowana na koniec XVI wieku, sam budynek jest nieco starszy, miał powstać w 1731 roku. Obiekt jest częścią Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, stąd nie powinny nikogo dziwić trwające ciągle prace konserwatorskie, mające na celu odrestaurowanie budynku wraz z wyposażeniem.

W 2021 roku specjaliści Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach zajęli się amboną, która pierwotnie stanowiła wyposażenie kościoła pw. św. Jerzego w Cieszynie i została zakupiona, przeniesiona oraz przystosowana do niewielkiego wnętrza kościoła w Zamarskach wraz z pozostałymi elementami wyposażenia w 1884 r. - W pierwszym etapie prac wykonano badania konserwatorskie stratygraficzne, które ujawniły pod wtórnymi przemalowaniami oryginalną polichromię w odcieniach koloru niebieskiego i różowego oraz złocenia i srebrzenia. Powyższe prace konserwatorskie zostały wykonane dzięki zaangażowaniu Parafia pw. Świętego Rocha w Zamarskach oraz przy dofinansowaniu Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W przyszłości planowane jest przeprowadzenie kompleksowej konserwacji pozostałych elementów wyposażenia kościoła tj. ołtarza bocznego lewego i ołtarza głównego oraz szafy organowej – wyjaśniaj Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

JŚ/mat. pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-12-02 09:44:06
kierowca_bombowca: Jezus mieszkał w stajni, księża w złotych pałacach.
2021-12-02 11:57:25
Vito: Kierowca a znasz ten adres? Z tego co mi wiadomo to w stajni Jezus się urodził. Ale może się mylę. A gdzie mieszkał Biblia nie podaje ale wiadomo że dużo się przemieszczal.
2021-12-02 14:49:55
święty+Patryk:: w dupach się poprzewracało klechom, ale to ostatnie podrygi czarnej mafii
2021-12-02 16:00:03
: Amen
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: