Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koronawirus: podsumowanie dnia (31.03)

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej podał dane dotyczące ilości osób wobec których podejmowane są działania na terenie Powiatu Cieszyńskiego w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Stan na dzień 31.03.2020.

Z danych Inspektora Powiatowej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Bielsku-Białej który przejął obowiązki czasowo zamkniętej stacji z Cieszyna wynika, że na dzień 31.03 o godzinie 14.00 w Powiecie Cieszyńskim mamy:

  • 631 osób w nadzorze sanitarnym
  • 330 osób w domowej kwarantannie lub izolacji
  • 5 osób hospitalizowanych

Przypomnijmy. NADZÓR SANITARNY to sytuacja w której np. osoba pracowała w tym samym budynku w którym potwierdzono zakażenie u innej osoby - osoba dozorowanana nie miała jednak kontaktu z zakażonym. Nadzór sanitarny trwa 14 dni. Pracownik inspekcji sanitarnej przeprowadza wywiad epidemiologiczny i pozostaje z nadzorowaną osobą w kontakcie telefonicznym. Osoba nadzorowana powinna przejść w tryb pracy zdalnej, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia z domu, dwa razy dziennie mierzyć temperaturę ciała oraz kontrolować stan zdrowia.

KWARANTANNA DOMOWA to sytuacja w której osoba zdrowa miała bliski kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca każda osoba wracająca do kraju poddawana jest kwarantannie. Osoba w kwarantannie może być bezobjawowym nosicielem koronawirusa i w tym czasie zakażać inne osoby - to dlatego tak ważna jest izolacja i obserwowanie stanu zdrowia. Będąc poddanym kwarantannie domowej nie wolno:

  • wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza
  • przyjmować gości

Uwaga - jeśli podczas przebywania w kwarantannie domowej wystąpią objawy takie jak gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Osoby powracające z zagranicy, nie mające możliwości lub warunków do przeprowadzanie kwarantanny domowej - kierowane są do wskazanego przez służby ośrodka.

Podstawa prawna - Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2019 poz. 1239)

Apel cieszyńskich ratowników

Stan na dzisiaj w województwie podsumowuje Śląski Urząd Wojewódzki

Ministerstwo zdrowia podaje podsumowanie dnia

 

COVID-19 w Polsce. COVID-19 na świecie. Mapa aktualizowana co 2 h

link do mapy: COVID-19 w Polsce i na świecie. Mapa

TD

źródło: ox.pl
dodał: tede

Komentarze

26
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-01 06:34:48
koszor: Dobra, a teraz niech ktoś wstanie i powie, że to był żart z tym koronawirusem, że nikt nie cierpiał i nie umarł i że chodziło tylko o to, żebyśmy na nowo poczuli wartość rodziny, przyjaźni, życia.
2020-04-01 07:21:09
św. Patryk: W marcu w Polsce zmarło ok. 35 000 osób, z tego na koronawirusa 32.
2020-04-01 07:25:01
św. Patryk: Epidemia obnażyła słabość PiS-owskiego państwa - zapaść w służbie zdrowia już na samym początku, brak sprzętu ochronnego i diagnostycznego, personelu, procedur, zamykane jeden po drugim oddziały i całe szpitale - a wszyscy przecież pamiętają o naszych wspólnych 2 000 000 000 zł, lekką ręką rzuconych przez PiS na partyjną propagandę w TVP.
2020-04-01 07:37:55
krzysztof.nn: Ta epidemia jest PiS-owi na rękę - proszę bardzo, niech się młodzi uczą: władza chwyciła suwerena za pysk mocniej niż Jaruzelski w stanie wojennym, umiejętnie grając strachem przed wirusem kompletnie nie przejmuje się już żadnymi ograniczeniami prawnymi, za wszelką cenę prze do wyborów 10 maja aby wykorzystać naturalny odruch poparcia dla władzy w sytuacjach katastroficznych, jednocześnie nagle zniknęły z pola widzenia wszystkie PiS-owskie afery, Banasie itede - ale to spacer po cienkiej linie i paru przytomnych w PiS już się tego domyśliło - bo kiedy zaraza swobodnie rozleje się po kraju, a skutki zaniedbań władz już się pojawiają na wielką skalę, staną tłumy chorych i zdesperowanych pod zamkniętymi bramami szpitali - a stamtąd pójdą wprost po tych, co nami tak nieudolnie dziś rządzą
2020-04-01 09:16:58
vis: Proszę uzytkowników o podzielenie się opiniami na temat, w jaki sposób szkoły podstawowe realizuja zdalne nauczanie. Mam wrażenie na podstawie własnego doświadczenia, ze nauczyciele kompletnie zlekceważyli temat, scedowali realizację nauczania całkowicie na rodziców, ograniczajac się tylko do wysyłania wiadomosci z nr strony podręcznika do przeczytania oraz zadań i ćwiczen do realizacji. Nie rozumię dlaczego wiadomosci do rodziców sa wysyłane wieczorami, dlaczego nie w godzinach 8-15. Kompletny chaos, brak jakiegokolwiek harmonogramu i pomysłu, nie wymagam prowadzenia webinarów, ale w dzisiejszych czasach nagranie w tygodniu dwóch filmików z każdego przedmiotu po 10-15 minut z wytłumaczeniem zagadnień które nauczyciele chca realizować to powinno być minimum. Pytanie jest czy jest to za trudne, czy się nie chce? Co nauczyciele obecnie robią? Kto nadzoruje ich pracę ?
2020-04-01 09:17:45
św. Patryk: "Epidemia koronawirusa nie dlatego jest groźna, że zachorują miliony ludzi - na grypę miliony co roku chorują i nie jest to żadnym dramatem ani dla służby zdrowia ani dla gospodarki. Jest groźna, ponieważ pewnym grupom ludzi KORONADŻUMA grozi śmiertelnymi powikłaniami, ponieważ grozi paraliżem oddziałów intensywnej opieki medycznej i szpitali w ogóle. Co za tym idzie wzrostem śmiertelności innych osób, dla których w szpitalach zabraknie lekarzy lub łóżek. Dlatego głównym celem naszych działań nie powinno być zmniejszenie ogólnej liczby zachorowań na koronawirusa, lecz ograniczenie liczby ciężkich przypadków, trafiających na oddziały intensywnej terapii - co doprowadzi do zmniejszenia liczby osób umierających. Żeby to osiągnąć, trzeba ograniczyć zachorowania w jednej przede wszystkim grupie – osób zagrożonych koronadżumą."
2020-04-01 09:18:39
św. Patryk: "Dla wiedzy o aktualnym stanie epidemii nieistotne są dane o tym, ile osób zachorowało i choruje – bo ogromna większość będzie miała korona-grypę – tylko ile jest zajętych, a ile jeszcze wolnych, łóżek na oddziałach intensywnej terapii. Polska NIE UJAWNIA takich informacji, więc nie wiemy, jak daleko nam jeszcze do do osiągnięcia maksymalnych możliwości tych oddziałów."
2020-04-01 09:19:28
św. Patryk: "W wielkim uproszczeniu: nie jest istotne ile osób zachoruje, ale kto zachoruje. Logiczne się wydaje, że skoro 95 proc. zmarłych to osoby powyżej 60 roku życia, to na ich ratowanie powinno być skierowane 95 proc. wysiłków. Dziś ogromna większość naszych działań idzie na zabezpieczenie przed śmiercią ludzi, którym nic nie grozi, na prawdziwie zagrożonych nie starcza już możliwości. To tak, jakbyśmy na patrole do dwóch dzielnic wysyłali policjantów proporcjonalnie do liczby ludności: do małej, w której popełniane jest 95 proc. przestępstw wysyłali mało patroli, a do dużej, gdzie popełniane jest pozostałe 5 proc., wysyłali dużo więcej. Czy jakiś polityk by coś takiego zaproponował? Dzisiaj im więcej patroli trafia do spokojniejszej dzielnicy, tym bardziej polityk jest chwalony. Może dlatego, że to my w niej mieszkamy?"
2020-04-01 09:20:58
św. Patryk: Kto chce rzeczywiście coś zrozumieć z obecnej sytuacji, niech sobie spokojnie poczyta na ten temat: wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/koronawirus-w-polsce-i-na-swiecie-co-nas-dopadlo-dwie-epidemie-w-jednej/2ppxqqr
2020-04-01 09:22:24
św. Patryk: @vis: kojarzysz nagonki na nauczycieli przeprowadzane od kilku lat przez obecną władzę? coś jeszcze trzeba tłumaczyć?
2020-04-01 10:25:43
vis: Jezeli nauczyciel pobiera pensje to powinien wykonywać pracę do ktorej zostal zobligowany, zdalne nauczanie w obecnym kształcie to fikcja gdyż osoby za to bezpośrednio odpowiedzialne kompletnie to olały. Część rodziców chodzi normalnie do pracy więc dziecko bez pomocy nauczyciela nie jest w stanie samodzielnie realizować wymaganego przez nauczyciela programu.
2020-04-01 10:45:45
Bugs: Jak nie było internetu człowiek nawet nie był świadom jak duża część społeczeństwa to kompletni idioci....
2020-04-01 10:52:04
św. Patryk: Dobra wiadomość jest taka, że są jeszcze wśród nas przyzwoici i uczciwi: "Może Pan tego nie rozumie, ale są w życiu sprawy ważniejsze niż "stanowiska". Burmistrzem się bywa, człowiekiem się jest" - zwrócił się do wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar. Terlecki w wywiadzie dla Radia Kraków zapowiadał, że samorządowcy, którzy odmówią organizacji wyborów, mogą stracić stanowiska." - nawiasem mówiąc ciekawe co Terlecki bierze na starość?
2020-04-01 10:53:18
Bugs: Jeszcze jedna kwestia, zrozumcie nie ma takiego państwa na świecie które na taki rozwój pandemii jest przygotowane. Nikt nie utrzymuje w ciągłej gotowości milionów czy nawet tysięcy łóżek na oddziałach zakaźnych "na wypadek", a czołgi, miny, karabiny i inne tajne wynalazki wojskowe nie zatrzymają virusów. Nas jest ponad 38 milionów, nawet dla 10% ludzi nie będzie miejsc w szpitalach, nie mówiąc o zakaźnych i tak jest na całym świecie.
2020-04-01 10:56:39
św. Patryk: vis - zdalne nauczanie to fikcja, bo rząd PiS od 5 lat ładuje cały narodowy majątek w łapówkarstwo wyborcze, zamiast dostosowywać polską edukację do wymogów XXI wieku dorżnął oświatę absurdalną deformą Zalewskiej - nie rżnij głupa, wymagaj przede wszystkim od władz i od siebie, a nie od Bogu ducha winnych nauczycieli, grupy będącej od lat celem ataków PiS i ofiarą rządów tej partii
2020-04-01 10:59:26
św. Patryk: Bugs - nie na całym świecie rządzący plują od lat na lekarzy, ratowników, pielęgniarki, a w Polsce tak - i tylko w najsmutniejszych reżimach władza przeznacza miliardy z budżetu na partyjną propagandę, olewając przy tym służbę zdrowia
2020-04-01 11:18:53
Bugs: No właśnie SŁUŻBA zdrowia, na całym świecie jest tak, że to właśnie wszelkie SŁUŻBY mundurowe, zdrowia i cała reszta kierowana jest do walki z zagrożeniami. Z założenia te SŁUŻBY są skazane na bezpośredni kontakt z zagrożeniem czy to ludzkim czy biologicznym. Na naszych terenach do poważnych konfliktów zbrojnych dochodziło tak dawno, że większość pracowników służb zna to z opowieści albo historii. Niestety ale odnoszę wrażenie, że niektórzy pracownicy SŁUŻB pomylili prace w biurze z pracą w SŁUŻBACH które mają w statusie pomoc ludności nawet z narażeniem własnego życia. Nikt nie pyta żołnierza na misji czy on chce siedzieć w bazie czy jechać na patrol po granicy, jego obowiązkiem jest SŁUŻBA, w tym wypadku nawet nie na terytorium własnego kraju. Taki sam obowiązek mają służby zdrowia i wszystkie inne, dlatego nazywa to się SŁUŻBA, a nie praca sekretarki czy kasjerki. Jak komuś nie odpowiada chodzenie w kombinezonie medycznym proponuje się zamienić z ratownikiem górniczym pracującym na leżąco w zawale przy 40 stopniach+ i widoczności 50cm. Więc jak ktoś narzeka w służbie zdrowia bo na raz jego wyśniona spokojna praca, spacerowanie korytarzami szpitala jak po wybiegu na pokazie mody i cisza i spokój dnia codziennego została zaburzona w brutalny sposób to widać pominął się z powołaniem. ONI SĄ TAM aby spełniać swój OBOWIĄZEK jak każda inna SŁUŻBA tak jak żołnierz, strażak, policjant itd. w czasie pokoju i WOJNY!
2020-04-01 12:01:56
Santa_Claus: wspólnym wysiłkiem pokonamy pisowirusa DUDA2020
2020-04-01 12:08:29
vis: szanowny użytkowniku "św.Patryk" idac twoim tokiem myślenia, lekarze i pielegniarki powinni odejść od łóżek, mundurówka powinna odmówić pełnienia służby, bo tez są niedofinansowani, nie ma sprzętu i sa braki kadrowe, a jednak w przeciwieństwie do nauczycieli zasuwaja na pierwszej linii inarażają juz nie zdrowie a życie ratując i pomagając w obecnej sytuacji. Nie kupuje twoich argumentów, bo jak mi robota nie pasuje to się zwalniam i szukam innej, a nie siedze w domu i nic nie robię, jednoczesnie kasując pensję. Każdy by tak chciał, najłatwiej jest powiedzieć "że się nie da i odesłać do rządzących".
2020-04-01 12:22:36
czesiohill: Zakażenia muszą się szerzyć, jeśli ci, którzy są powołani do pomocy w walce z nimi świadomie go mnożą. Przykład: Ustroń, sklep Lidl, godz. 10.45, czyli czas zakupów przeznaczony dla osób z grupy ryzyka. Dwaj panowie policjanci wchodzą do sklepu "pod prąd", czyli w miejsce gdzie klienci przeładowują towar z wózków do toreb, bez maseczek i rękawiczek (gdzie byli wcześniej tylko oni wiedzą, i oczywiście są zdrowi), oczywiście obok siebie (2 metry odstępu są dla pospólstwa), podążają drzwiami frontowymi "do kierownika sprawdzić czy są przestrzegane godziny dla seniorów" - wiem, bo słyszałem, mijali mnie w drzwiach. No ale im wszystko wolno. Nawet nie myśleć i nie przestrzegać zaleceń. Przykład idzie z góry.
2020-04-01 12:25:43
św. Patryk: vis: twoja argumentacja jest całkowicie fałszywa - nauczyciele nie "odmawiają" ani nie mówią "nie da się" jak sugerujesz, tylko pracują tak samo jak lekarze, piekarze, ekspedientki czy mundurówka - twoje pojęcie na temat zdalnego nauczania jest widzę maksymalnie uproszczone, to delikatne określenie - polski system edukacyjny tkwi mocno w XIX wieku, tak jak chodzi o kwestie programowe, organizacyjne jak i wyposażenia w sprzęt, jak to się dziś robi na świecie nie będę ci tłumaczył bo sobie możesz sam poklikać i poczytać - zacofany stan polskiej edukacji to w dużej mierze wina od pięciu lat Polską rządzących z PiS, i żadne propagandowe wezwania nauczycieli do iluzorycznych poświęceń tego nie zmienią - a na koniec przypomnij sobie i odpowiedz sam na pytanie gdzie byłeś, kiedy PiS demolował oświatę, kiedy nauczyciele strajkowali a PiS ich wyśmiewał, kiedy w szkołach zamiast fizyki i biologii ładowano dzieciom do głów żywoty świętych, różaniec i litanie - i jak chcesz to podziel się z nami tymi wspomnieniami
2020-04-01 12:47:10
Bugs: Tak jak szkoły tkwią informatycznie w latach 90 tak olbrzymia ilość rodzin tkwi w matrixie smartfonowym. Rodzice kupują srajfony dla siebie, dzieci zamiast kupić laptopa. Teraz jest płacz i bieganie bo nie ma "komputera" w domu. Zmartwię was, laptopy praktycznie nie istnieją w dystrybucji, to co zostało to niedobitki albo bardzo drogich albo szrot, a wszystko i tak +25% drożej niż jeszcze 2-3 tygodnie temu. Kamerek internetowych nie ma nigdzie, to co jest osiąga absurdalne ceny typu +200% najczęściej jakieś 'powystawówki', rządowy program zakupu sprzętu nie ma prawa się zrealizować chyba, że sami ten sprzęt sprowadzą, chiny wznowią dostawy /3-4 tygodnie/ albo sprzeda się to czego normalnie nikt by nie kupił. /szajs z marżą 30%/
2020-04-01 13:52:00
vis: kończąc wątek z mojej strony, ja wtedy jeszcze pełniłem czynną służbę, odpowiadajac na twoje pytanie. Nie kupuję twojej argumentacji bo jest zbyt nasączona politycznym zabarwieniem, przekonują mnie merytoryczne argumenty, a ich zabrakło z Twojej strony. Uważam, że stan szkolnictwa, służby, zdrowia czy innych instytucji państwowych jest obrazem wszystkich rzadów po 89 roku, a nie tylko ostatnich 5 lat. Niezależenie kto by rządził w obecnej sytuacji jaką mamy, dużej róznicy by nie było, jako że trochę czytam, epidemia koronowirusa obnażyła bezradność wszystkich państw europejskich a nie tylko Polski.
2020-04-01 14:16:48
św. Patryk: vis - jak ci tak pasuje to niech będzie, że to wina Tuska - a ja bym jeszcze dorzucił Gierka, Gomułke i Piłsudskiego żebyś się lepiej poczuł :) - powtarzam, z g*ówna bata nie ukręcisz, nasz system edukacji jest żałośnie zacofany, więc nie wymagaj od nauczycieli że dzisiaj polecą w kosmos z dzieciakami
2020-04-01 14:21:41
św. Patryk: p.s. co do twojej czynnej służby, ja wtedy gotowałem obiad - a sugerowane przez ciebie obnażenie wszystkich państw europejskich (co szczególnie w zakresie edukacji nie jest prawdą) mam gdzieś, mój interes w tym zakresie zamyka się między Odrą a Bugiem, i to polski rząd będzie rozliczony z polskiego bałaganu
2020-04-01 15:27:07
politykier: Do Gomułki nie ma co sięgać, do Gierka już to ma jakieś podstawy, ale taki Buzek jest już jak najbardziej aktualny. Zwłaszcza jeżeli chodzi o ruinę polskiego szkolnictwa i nie tylko.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: