Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koronawirus: podsumowanie dnia (22.03)

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie podał dane dotyczące ilości osób wobec których podejmowane są działania na terenie Powiatu Cieszyńskiego w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Stan na dzień 22.03.2020.

Z danych Inspektora Powiatowej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Cieszynie, które przekazała nam pełniąca funkcję rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Cieszynie Sylwia Pieczonka, wynika, że na dzień 22.03 o godzinie 12.00 w Powiecie Cieszyńskim mamy:

  • 370 osób w nadzorze sanitarnym
  • 188 osób w domowej kwarantannie
  • 8 osób hospitalizowanych

Przypomnijmy. NADZÓR SANITARNY to sytuacja w której np. osoba pracowała w tym samym budynku w którym potwierdzono zakażenie u innej osoby - osoba dozorowanana nie miała jednak kontaktu z zakażonym. Nadzór sanitarny trwa 14 dni. Pracownik inspekcji sanitarnej przeprowadza wywiad epidemiologiczny i pozostaje z nadzorowaną osobą w kontakcie telefonicznym. Osoba nadzorowana powinna przejść w tryb pracy zdalnej, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia z domu, dwa razy dziennie mierzyć temperaturę ciała oraz kontrolować stan zdrowia.

KWARANTANNA DOMOWA to sytuacja w której osoba zdrowa miała bliski kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca każda osoba wracająca do kraju poddawana jest kwarantannie. Osoba w kwarantannie może być bezobjawowym nosicielem koronawirusa i w tym czasie zakażać inne osoby - to dlatego tak ważna jest izolacja i obserwowanie stanu zdrowia. Będąc poddanym kwarantannie domowej nie wolno:

  • wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza
  • przyjmować gości

Uwaga - jeśli podczas przebywania w kwarantannie domowej wystąpią objawy takie jak gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Osoby powracające z zagranicy, nie mające możliwości lub warunków do przeprowadzanie kwarantanny domowej - kierowane są do wskazanego przez służby ośrodka.

Podstawa prawna - Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2019 poz. 1239)

 

W imieniu Władz Powiatu Cieszyńskiego ponownie zapewniam wszystkich Mieszkańców Powiatu Cieszyńskiego, że w tym jakże trudnym i ciężkim czasie walki z epidemią koronawirusa nikt z Was nie pozostanie bez naszej pomocy, jeżeli takowej będzie potrzebował. To są obecnie nasze pierwszoplanowe działania!

Zapewniam, że wszystkie służby medyczne i mundurowe, jak również Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, będące przewidziane do walki z koronawirusem cały czas walczą oraz monitorują aktualną sytuację. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by wygrać z epidemią SARS-COV 2.

Przypominam, że tylko razem, ponad wszelkimi podziałami, przezwyciężymy olbrzymie trudności związane z realnym zagrożeniem oraz samym zwalczaniem COVID-19. Pamiętajmy, że wszyscy możemy paść ofiarą koronawirusa, dlatego łączmy się ponad podziałami, wspierajmy się, pomagajmy sobie nawzajem, w żadnym razie nie dzielmy się - apeluje Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński.

Stan na dzisiaj w województwie podsumowuje Śląski Urząd Wojewódzki

Jeśli chodzi o sytuację w kraju, szczegóły podaje Ministerstwo Zdrowia

COVID-19 w Polsce. COVID-19 na świecie. Mapa aktualizowana co 2 h

link do mapy: COVID-19 w Polsce i na świecie. Mapa

TD

źródło: ox.pl
dodał: tede

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-22 20:49:33
św. Patryk: Podsumowanie: "Na podstawie danych Ministerstwa Zdrowia o wykonanych testach do dnia 20 marca br. można obliczyć, że na 1 mln mieszkańców Polski przypada 458 wykonanych testów na obecność koronawirusa. === Jak Polska wypada pod względem wykonywania testów na koronawirusa z innymi wybranymi krajami? Słabo. === We Włoszech wykonano 233 222 tysiące testów (stan na 21 marca). To 3 871 testów przypadających na milion mieszkańców Włoch. W Wielkiej Brytanii wykonano do tej pory (stan na 21 marca)  72 818 testów, co daje 1 096 testów na milion mieszkańców. Czechy przeprowadziły łącznie 15 584 testy (stan na 22 marca), co daje 1 457 na milion mieszkańców tego kraju. Słowackie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykonaniu łącznie 3247 testów na koronawirusa (stan na 21 marca), czyli 596 testów na milion mieszkańców. Korea Południowa okazuje się liderem wśród krajów, które przeprowadzają najwięcej testów na koronawirusa. W 51-milionowym kraju przebadano już ponad 327 tysięcy próbek (stan na 21 marca), podobną liczbę testów wykonano tylko w Chinach (ponad 320 tysięcy, stan na 27 lutego). W Korei na milion mieszkańców przypada 6 388 wykonanych testów. Według statystyk koreańskiego Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, od 3 do 20 marca liczba potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem wzrosła w tym kraju z 8 162 do 8 652 – tj. o 430. To jeden z najniższych (obok Chin) wzrostów zakażeń."
2020-03-22 21:38:47
Nietzsche: Znam swój los. Kiedyś z nazwiskiem moim zwiąże się wspomnienie kryzysu, jakiego nie było na ziemi, najgłębszego konfliktu sumienia, odwrócenia się od wszystkiego, w co dotąd wierzono, czego się domagano, co wielbiono. Nie jestem człowiekiem, jestem dynamitem!
2020-03-22 21:46:43
tom lem: św. Patryk-Q: wirusa się testami nie leczy, Polska całe szczęście ma niższą zachorowalność iż twoje przykłady, gdy te kraje dogonimy w ilości zakażeń, ilość testów będzie porównywalna;-)
2020-03-22 22:00:57
ktoś: To nie są testy ciążowe, żeby co dzień sprawdzać czy przypadkiem się nie zaszło. A poza tym nawet one dopiero po pewnym czasie są wiarygodne.
2020-03-23 07:54:47
Bugs: W nas robienie testów 'wszystkim' to wyrzucone pieniądze, nawet jak wyjdzie ujemny to przy naszym poszanowaniu zdrowia innych i własnego za dwa dni może wyjść odwrotnie. Ludzie łażą bez opamiętania czy muszą czy nie, wiec co z tego ze będzie wiadomo czy ktoś jest chory czy nie jak on i tak nawet jak jest w kwarantannie ma to gdzieś. O tych którzy potrafią zbiec ze szpitala nie ma nawet co mówić, na takiego debila szkoda było testu.
2020-03-23 08:06:30
św. Patryk: widzę, że paru natchnionych próbuje tu zaklikać rzeczywistość, daremny trud - a tak przy okazji, byłoby najzwyczajniej w świecie po bożemu sprawiedliwie, żebyście na własnej skórze doświadczyli co w praktyce znaczy brak testów
2020-03-23 08:13:25
tom lem: ... nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe - Patryku - czyżbyś oczekiwał na kolejne plusy, we własnej sprawie ? Nie martw się, wystarczy dla wszystkich;-)
2020-03-23 08:25:40
św. Patryk: aha, więc jednak niemiły brak testów? - "testami się nie leczy", "niższa zachorowalność", bredzisz koleś na okrągło, już ci na to zauważyłem niejeden raz tu zwracano uwagę - więcej testów to większa zachorowalność, to już przypuszczam nawet przedszkolaki są w stanie zrozumieć
2020-03-23 08:27:43
donekT: Dziś wcześnie rano warto było posłuchać audycji w radiu TOK FM. Jak się okazało, wedle informacji przekazanych przez stację, owe testy wcale nie stanowią aż tak niezawodne remedium, jak poniektórzy z wypowiadających się w komentarzach na tym portalu, próbują przedstawiać. Występujący na antenie TOK FM szczególnie byli sceptyczni wobec tak nazywanych "szybkich testów". Oczywiście spore gromy padły pod adresem prezydenta, premiera i ministra Szumowskiego, jakoby stosowne doniesienia w sprawie zagrożenia mieli otrzymać już w styczniu i wówczas ponoć, zdaniem TOK FM, z ich strony zostały zlekceważone- wiadomo- w końcu to TOK FM i trudno z ich strony nie oczekiwać krytyki wymienionych, kwestię, czy była to konstruktywna krytyka, pozostawiam otwartą. Podjęty został również temat terminu wyborów i odniosłem wrażenie, iż każda decyzja, jaka zostanie podjęta, przez szeroko podjęta opozycję będzie odpowiednio skrytykowana, nawet bezpodstawnie. Przy omawianiu słuszności wyznaczenia terminu wyborów, odniesiono się do wyborów uzupełniających, jakie na dniach się odbyły, i co się okazało, przez opozycyjne medium, zostały przedstawione jako udane, oczywiście w anturażu licznych zastrzeżeń i pejoratywnych ocen.
2020-03-23 08:31:05
Andrzej Dupa: w Polsce nie wykonuje się testów bo po pierwsze jest ich znikoma ilość, a po drugie nie ma wystarczającej liczby laboratoriów do testów na dużą skalę jak w innych krajach - PiS skutecznie rozmontował system ochrony zdrowia w Polsce i teraz wszyscy ponosimy tego konsekwencje
2020-03-23 08:38:18
tom lem: ... oczywiście - przedszkolaki rozumieją - ty nie potrafisz;-) " większa zachorowalność to więcej testów" - stań na głowie to zrozumiesz - nawet lekarstwo nie będą ci potrzebne.
2020-03-23 08:49:15
tom lem: ...nooo - widać! - przybyły nowe klawiatury;-) i łapki jakoś tak zygzakiem XD
2020-03-23 09:12:50
tom lem: ... dalej Panowie, na razie 1:6 XD
2020-03-23 09:18:56
Bugs: Jaki sens ma robienie testów w chwili kiedy nie ma żadnej możliwości objęciem ich wszystkich? Tzn, nawet gdyby było tyle testów to nie ma takiego laboratorium na świecie które to przerobi nawet w kilka dni. A zrozumcie wreszcie, że aby taki globalny test nawet w ujęciu np. 100.000 ludzi jednocześnie miał sens to te 100.000 ludzi i każde kolejne 100.000 MUSI na czas testu WSZYSTKICH zostać w całkowitej izolacji. Dlaczego? Przecież jeżeli w grupie objętych testem będą i zarażeni i nie to do momentu, aż nie odsiejemy wszystkich zarażonych każdy niezarażony od chwili badania do chwili kiedy otrzyma negatywny wynik nie może być narażony na kontakt z zarażonym. Inaczej jak otrzyma wynik negatywny może już zostać zarażony. Nawet gdyby to były testy do samodzielnego wykonania z wynikiem 'od ręki' /jak ciążowy/ to w jaki sposób wyobrażacie sobie nadzór nad tym, wydaje się wam, że jak w tej chwili ludzie zachowują się nieodpowiedzialnie to po dodatnim teście np. w rodzinie gdzie część rodziny ma wynik dodatni, a część nie tacy ludzie się przyznają? /już widzę jak rodzice oddają dzieci, dzieci rodziców itd/
2020-03-23 09:55:32
czesiohill: Jeszcze ktoś napisze, że mamy testy? https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-w-polsce-glogow-nie-zyje-mezczyzna-poddany-kwarantannie-nie-doczekal/rvqz578
2020-03-23 12:12:34
św. Patryk: tom, dej se spokój bo się kompromitujesz przed wnukami - poproś je, niech cię uczą czytać ze zrozumieniem, więcej testów to większa zachorowalność, nie na odwrót ;) - pierwsze 6 ofiar śmiertelnych w Polsce było z grupy zaledwie 7 zdiagnozowanych, to wszystko na temat testów i zachorowalności, pisi dziadku :D
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: